| Num3Ascuns a întrebat:

Ce este clasa compacta?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este clasa dintre medie si mica. Lucrurile nu sunt clar delimitate, de exemplu Loganul este incadrat de majoritatea in clasa medie, dar am auzit si pareri cum ca ar fi de clasa compacta. Eu personal as incadra Loganul la clasa medie iar Sandero la compacte.
Alte exemple de masini din clasa compacta: B Klasse de la Mercedes, serie 1 de la BMW, Audi A3, VW Golf, Opel Astra, Ford Focus, Peugeot 308, Renaul Megane. Repet, granitele dintre clase nu sunt foarte clare si se estompeaza din ce in ce mai mult, asa ca oricare din cele enumerate pot fi considerate de altii ca facand parte dintr-o clasa "vecina".

regis
| regis a răspuns:

@Camionagiul - nu prea ai dreptate, dupa definitia data de tine s-ar incadra la compacte masini ca Ford Ca sau VW Fox. Nop, nu se potriveste deloc; ba mai mult, chiar in clasa mini intra masini cu cinci usi, gen Peugeot 107 sau Citroen C1.

regis
| regis a răspuns:

Pai nu trebuie sa fie mici, daca sunt mici se incadreaza la clasa mica sau mini. Ba mai mult, chiar si la clasa mini intra masini cu 4/5 usi, gen Matiz, Spark sau Peugeot 107.
Repet, unii incadreaza si Loganul la clasa compacta, desi are 4 usi si caroserie in 3 volume, eu il consider insa ca facand parte din clasa medie, trecand doar Sandero la compacte.
Pentru a nu vorbi insa din burta, am dat un search pe google care m-a condus la urmatorul link:
http://www.autoexpert.ro/TestMultiplu.aspx?ID=10&Pagina=1
Sunt fotografiile a 12 masini compacte, TOATE in 4/5 usi, printre care am regasit cu surprindere si masini pe care eu le consideram de clasa medie. De aceea repet: granitele intre clase sunt tot mai estompate, e tot mai greu sa dai definitii exacte pentru fiecare.

| mgtow a răspuns:

Un autovehicul care are 3 usi si partea portbagajului e mai redusa asa facand vehiculul sa nu fie prea lung in unele cazuri usa din spate se ridica cu geam cu totwinking

| mgtow a răspuns:

Hai mai regis cele compacte au 3 usi cele de 5 usi nu se incadreaza in acea categorie chiar daca sunt mici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uitativa pe talonul masini si veti vedea. Clasa compacta este clasa lui Golf, focus si astra. Clasa medie este clasa lui Passat, Mondeo, fostul vectra. De la logan la mondeo... e cale lunga. Loganul e in clasa mica alaturi de polo, fiesta, corsa...Restul e in talon

| claseauto a răspuns:

Acestei clase îi aparţin maşinuţele de oraş, a căror lungime nu depăşeşte 3, 7 metri, cu trei sau cinci portiere, care pot adăposti de la 2 la 5 pasageri. În această clasă sunt incluse autoturismele de tipul Citroen C2, Daewoo Matiz, Fiat Panda, Hyundai Atos etc.

Clasa B – clasa mică sau compactă
În această categorie sunt incluse autoturismele de tip sedan, hatchback şi universal care au o lungime cuprinsă între 3, 7 metri şi 4, 1 metri. Dotările acestor autoturisme uneori concurează şi chiar depăşesc dotările maşinilor din clase superioare. Clasa B cuprinde autoturismele de tipul Citroen C3, Ford Fusion, Ford Fiesta, Mazda 2, Lada Kalina, Nissan Micra, Skoda Fabia etc.

Clasa C – clasa medie compactă
Autoturismele din clasa C au o lungime cuprinsă între 4, 1 şi 4, 5 metri. În unele surse, clasa C mai este numită şi „golf clas". În această clasă sunt incluse autoturismele de tipul Audi A3, Citroen C4, Dacia Logan, Ford Focus, Skoda Octavia, Volkswagen Golf şi Jetta, Renault Megane II etc.

Clasa D – clasa medie
Potrivit unor specialişti, delimitarea acestei clase este din ce în ce mai dificilă. În această clasă pot fi incluse autoturismele bugetare, dar şi unele maşini care pot concura cu autoturismele de clasa lux. Această clasă cuprinde autoturismele de tipul Citroen C5, Ford Mondeo, Opel Vectra, Skoda Octavia A5, Toyota Avensis, VW Passat.

Clasa E – business clas
Membrii acestei clase sunt maşinile care au o lungime cuprinsă între 4, 7 şi 5, 0 metri. Aceste maşini sunt extravagante, cu mulţi cai putere şi cu un preţ destul de piperat. Din această clasă fac parte autoturismele de tipul Audi A6, BMW seria 5, Mercedes E, Skoda Superb, Toyota Camry etc.

Clasa F – clasa premium
În această clasă putem include autoturismele a căror limite de preţ, lungime şi putere ar putea fi inexistente. Reprezentantele acestei clase sunt mereu alături de preşedinţi de bănci, companii mari şi state, vedete şi membri ai familiilor monahale. Aici putem include modelele Audi A8, BMW seria 7, Mercedes S, VW Phaeton etc.

Clasa G – clasa cupe
În această clasă sunt incluse autoturismele cu trei portiere, de tipul Audi A5, BMW seria 6, Nissan Z350 etc.

Clasa H – clasa cabriolet şi roadster
Această clasă cuprinde cele mai extravagante maşini – maşinile decapotabile. La această rubrică am putea scrie multe despre aceste bijuterii ale industriei constructoare de maşini.

Clasa I – universal allroad
În această clasă sunt incluse autoturismele de tip universal, care au capacitatea de a traversa toate tipurile de drumuri. Aici putem evidenţia următoarele modele: Audi Allroad, Volovo XC70, Subaru Outback etc.

Clasa K – maşini de teren şi pickup
Clasa K este divizată în mai multe subclase: K1 – maşini de teren cu masa de până la 2100 de kg, K2 – maşini de teren cu greutatea de până la 3000 de kg, K3 - maşini de teren cu greutatea de peste 3000 de kg, K4 – pickup-uri.

Clasa L – minivan
În această clasăs sunt incluse autoturismele pentru familie, care pot transporta mulţi pasageri, dar, în acelaşi timp, şi multe bagaje. Acestea sunt unele dintre cele mai practice autoturisme. În această clasă putem evidenţia autoturismele de tipul Citroen C4 Picasso, Dacia Logan MPV, Ford C-Max şi S-Max, Mazda 5, Skoda Roomster etc.

Clasa M – maşinile utilitare mici
Această clasă este destinată „micilor muncitoare", care sunt partenere ideale pentru micii antreprenori. În această clasă sunt incluse autoturismele de tipul Citroen Berlingo şi Jumpy, Ford Tranzit C Conect, Skoda Roomster Praktik etc.

Clasa N – maşinile comerciale mari
În această clasă sunt incluse maşinile comerciale care au capacitatea de a transporta o cantitate de marfă. În această clasă putem evidenţia: Citroen Jumper, Ford Tranzit, Fiat Ducato, Mercedes Sprinter, Peugeot Boxer etc.