| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă când în trafic un șofer îi dă flash-uri altui șofer și de ce?

Răspuns Câştigător
| Silviullet a răspuns:

Sunt multe inseamnari
1. Avertizare ca e politie prin apropiere
2. Sa te dai de pe banda
3. Multumesc
4. Din cauza unei probleme la masina (gen e stricat ceva, e pertbagaju deschis, ai uitat sa deschizi luminile etc.)

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A, si mai este varianta benevola: cand un sofer ii face semn altuia sa treaca prin fata lui, desi nu are prioritate.
De exemplu cand e aglomerat, iar cineva vrea sa vireze la stanga, sau vrea sa intre in coloana, de pe un loc de parcare. Cel care ii da flash, il anunta pe cel ce vrea sa iasa/vireze, ca il lasa prin fata lui.

| gabicoo a răspuns:

Îl avertizează că au ieșit gaborii pe traseu!

| tudorvolcano a răspuns:

De obicei, dacă e de pe partea opusă, e avertisment că e poliția în apropiere sau sunt radare (radarele de obicei le vezi mai bine de pe partea opusă), dacă depășești limita de viteză.