| username2468 a întrebat:

Ce înseamnă,, se aude volanta la rece" la o mașină?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca acest termen la rece se refera la faptul ca volantul bate la rece, adica trebuie sa aiba si trepidatii, cand calci ambreiajul e normal sa nu se mai auda, pentru ca volantul e una si ambreiajul e alta.
Cu siguranta vorbim de o masina diesel, unde bataile sunt un pic mi mari decat la benzinar, dar nu este asta o problema ca e diesel sau benzina...problema survine la costuri pentru ca o volanta masa dubla cum este folosita preponderent la diesel costa aproape dublu fata de o volanta masa simpla cum este folosita preponderent la masinile non-turbo benzina.
Se recomanda de asemenea sa schimbi kitul complet ambreiaj cand schimbi volanata, iti explic din ce este format KITUL COMPLET: volant+disc ambreiaj+placa presiune+rulment presiune! Manopera de schimbare este aceeasi si daca schimb ambreiajul si daca schimb doar volantul, deci din punctul asta de vedere merita.
Operatiunea poate costa oricum intre 300-600 de lei depinde de service.
Recomand sa mai consulti si a doua opinie, iar la a 3-a sa fie data jos cutia si sa sa vada daca volanta (volantul) prezinta zgarieturi pe disc (el se aseamana cu discul de frana ca si structura, adica tot rotund laughing iar pe materialul din aliaj se pot vedea zgarieturi mai fine sa adangi, atunci stii sigur ca e praf volantul.
Pe de alta parte daca schimbi kitul complet masina va fi ca noua cel putin pe parte de transmisie insa in functie de de marca si model poate ajunge si la 5000 de lei.
Daca ai o masina comuna gen opel va fi poate si sub 3000 de lei kitul complet+manopera.
Manopera e scumputa pentru ca se da jos cutia de viteze.

| OldSoul a răspuns:

Pe scurt, o piesa esentiala din masina trebuie schimbata.
Costurile pot fi intre 200 euro (cu piese sh+ manopera) si pot ajunge si peste 1000 de euro, doar piesele, depinde mult si de masina in cauza.

| George12356456 a răspuns:

Se aude un fel de bătaie, tac-tac-tac. Când calci ambreiajul ar trebui sa nu se mai audă. Volanta este partea comuna dintre cutie și motor.

| Sexyboy112 a răspuns:

Daca calci ambreiaju si nu se mai aude ai o problema cu volanta masinii