| Tomy_7490 a întrebat:

Ce lichid se baga intr-o baterie de masina?

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Sall. Acid colhidric. concentratie 1- 28 Pa

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

În urma reactiei din interiorul acumulatorului se elimina apa, de aceia se complecteaza numai cu apa distilata, niciodata cu electrolit. Unele autoturisme sunt dotate cu acumulatori care nu necesita intretinere. Acest lucru este confirmat in actul de garantie al acumulatorului.

| mgtow a răspuns:

Apa destilatawinking

Răspuns utilizator avertizat
| alecs94 a răspuns:

Acid pentru baterie

| Nokitochikushi a răspuns:

In caz ca nu mai ai acid, pui apa distilata, se amesteca si merge perfect 100% big grin happy

Elianna
| Elianna a răspuns:

Bateriile contin electrolit = acid sulfuric! Acesta este foarte coroziv, putand cauza rani grave!

| alessia5158 a răspuns:

Un electrolit- o solutie de acid sulfuric in apa distilata, avand densitatea de 1, 16 - 1, 30 g/cm³...sursa aici: http://www.bateriiauto.com/phpeuri/clasificare.php

| Opt1k a răspuns:

Ba. ce acid clorhidric visati? acidul clorhidric il gasim in stomac!
intr-o baterie se afla acid sulfuric! toamne fereste! auzi.acid clorhidricrolling on the floor

| silviu4889 a răspuns:

Acid colhidric

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acid sulfuric(concentratie 1-28) si apa distilata

| corincetin a răspuns:

Apa distilata