| Californication a întrebat:

Ce masina v-ati cumpara daca ati avea 20.000 de euro? As vrea sa imi dati in raspunsuri masini nu parerile voastre cum ca e o suna prea mare pentru o masina. Vreau ceva bun si afidabil nu BMW din secolul trecut care a facut inconjurul planetei. Funda!

Inca ceva. Am gasit la un prieten un Porche Cayenne care costa doar 6000 de euro. Are 300.000 de km in bord si da stiu ca e o tona. Problema este ca are motorul praf. Cat de praf nu stiu dar ma gandeam daca e o aferece buna pentru mine daca ii schimb sau repar motorul. Am vazut cu sunt motoare de la 3 mii de euro pana la 13 mii online. As face bine daca as schimba sau repara? Sa ma incadrez tot in cei 20.000 de euro. Pana la urma cei 300.000 de km suna urat doar daca nu ai motorul pus la punct dar daca este reparat cred ca nu mai este o problma. Gresesc?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O masina cu 300. 000km nu are doar motorul obosit. Are si interiorul mai uzat, transmisia uzata, caroseria obosita, mai multe zgomote 'de fundal', etc.
Eu la 20. 000e m-as orienta spre un E-klasse, dar e un risc destul de mare sa cumperi masina premium la buget redus, nu stii ce nimeresti, iar tepele sunt scumpe in segmentul asta.
Decat un e-klasse cu emotii la 20k, mai bine un Opel Insignia nou, ca tot limuzina e si aia.

11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

La 20.000 euro daca ii ai deja orienteaza-te pe o masina noua.
Noi nu ne-am permis sa luam una noua si ne-am luat un Audi A4 (din Germania) din anul 2000 cu 116.000 km la bord la 2000 euro de la un batran care nu prea a folosit-o, decat in oras.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daci nu vrei un BMW din secolul trecut care a facut inconjorul pamantului, dar vrei un Cayenne din secolul trecut distrus... Care e logica?

La 20k iti iei o masina noua fara probleme...

| Californication explică (pentru suntserios):

Da, mi-am dat seama de propria prostie. Am dat deja funda dar nu m-ar deranja daca ai da si tu niste exemple. Pana acum chiar imi place acel Insignia.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Californication):

De curand mi-am cumparat masina noua si am vazut printre altele si Insignia. Eu am 1.79 metrii.
Daca stau pe locul de la mijloc al banchetei din spate, dau cu capul de geam ceea ce mi se pare inadmisibil pentru o masina din clasa medie. Apoi plasticile de pe bord imi inspira ieftineala iar interiorul este urat si saracacios in comparatie cu Passat sau Mondeo.
Nici ca tinuta de drum nu ma omoara iar cutia automata de pe Opel nici nu avea dublu ambreiaj.
Singul punct forte este designul exterior.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu mi am luat un Qashqai cu 22k.
In rest ai mii de variante la banii aia. O octavia super echipata noua, un asx nou 4x4, un C classe sh, un seria 3 decent sh, un A4 sh, noul megane de la Ranult, cred ca si talisman intra in pret

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Normal ca gresesti, o masina nu este compusa doar din motor ci din sute de alte piese care, cu timpul si cu rulajul, imbatranesc si trebuiesc schimbate. Pe bani multi daca vorbim de Porsche, nu Porche cum ai scris tu.
P.S: Cu 20.000 Euro mi-as cumpara o masina noua, in niciun caz cazanul altuia.

| Californication explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ce masina noua ai cumpara? Cat despre "Porsche", mai greseste omul perfectule tongue.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Californication):

Ford Focus mi-as lua. Dar mai ai variante : Opel Astra I, Skoda Octavia, vw Golf/Jetta, Hyundai Elantra, Kia Ceed, Renault Megane, si alte compacte.

| TrăieşteClipa a răspuns:

2000 de Euro se scrie cu trei zerouri.

| blAster85 a răspuns:

Eu as lua un chrysler300c diesel cu motor mercedes.sh bineinteles