| VortexLuz a întrebat:

Ce motorizare ați alege la un Opel Astra H 2006/2007, 1.6 Benzină sau 1.8 Benzină?

Răspuns Câştigător
| FakeJoker a răspuns:

Nu este adevarat ca consuma mai putin motorul cu cai mai putini...Inteleg de ce ai spune asta, pentru ca tot auzi ca motoarele puternice sau mari sau cu cai au consum ridicat si etc. Treaba nu sta chiar asa, mai ales la motoarele diesel. De exemplu motorizarea audi 2.5 2000-2006, consuma cu 1 litru mai mult decat 1.9 tot de la audi 2000-2006. De ce? Pentru ca un motor cu vana, care trage, va ajunge mai rapid pe plaja de turatii unde consumul este perfect, va demara mai repede, fara sa soliciti in plus (adica sa tii mai mult acceleratia pentru demaraj), vrei ajunge mai rapid la viteza de croaziera pe un drum european sau autostrada. Am un prieten care are un 1.6 benzina, 75 cp, de la opel, intr-adevar, motorul e un pic mai vechi, dar consuma in oras cat consum si eu cu 2.5 180 cai, si consuma in afara cu 2 litri mai putin ca mine, dar eu merg undeva la 140-150, din cauza ca masina e in 6 trepte, el merge la 100 la ora. Daca o iei asa, da, 1.6 acelasi an va consuma mai putin ca 1.8, dar crede-ma ca nu e chiar asa mare diferenta. Si daca vrei o masina cu consum mic si putere, iti iei un benzinar turbina, 1.0, 1,2, 1.6, nu conteaza, daca e mai noua, vei fi uimit de cat de redus e consumul.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Te uiti si tu la ce ai nevoie. Daca vrei cai putere mai multi iei pe aia cu cai putere mai mult. Daca vrei consum mai mic vezi care din ele consuma mai putin, de regula consuma mai putin alea cu cai putere mai mic.
Alegi motoru dupa necesitatile tale, dupa posibilitatile tale.

| relian a răspuns (pentru FakeJoker):

Ce spun eu si ce spui tulaughing eu cand compar ceva compar modele din acelasi an, nu unu de toamna si ala nou de anul asta.Deci este foarte adevarat, putere mai mare consum mai mare, nu veni ca e doara cun litru ca e cu mai stiu eu ce.Si daca consuma mai mult cu 100 de grame tot mai mult se numeste.

| FakeJoker a răspuns (pentru relian):

Intr-adevar e mai mult, dar eu baga cu 500 ml mai mult la pompa cand merg undeva pentru 20-30-50 de cai, Parerea mea.

| FakeJoker a răspuns (pentru relian):

Nu este adevarat ca consuma mai putin motorul cu cai mai putini...Inteleg de ce ai spune asta, pentru ca tot auzi ca motoarele puternice sau mari sau cu cai au consum ridicat si etc. Treaba nu sta chiar asa, mai ales la motoarele diesel. De exemplu motorizarea audi 2.5 2000-2006, consuma cu 1 litru mai mult decat 1.9 tot de la audi 2000-2006. De ce? Pentru ca un motor cu vana, care trage, va ajunge mai rapid pe plaja de turatii unde consumul este perfect, va demara mai repede, fara sa soliciti in plus (adica sa tii mai mult acceleratia pentru demaraj), vrei ajunge mai rapid la viteza de croaziera pe un drum european sau autostrada. Am un prieten care are un 1.6 benzina, 75 cp, de la opel, intr-adevar, motorul e un pic mai vechi, dar consuma in oras cat consum si eu cu 2.5 180 cai, si consuma in afara cu 2 litri mai putin ca mine, dar eu merg undeva la 140-150, din cauza ca masina e in 6 trepte, el merge la 100 la ora. Daca o iei asa, da, 1.6 acelasi an va consuma mai putin ca 1.8, dar crede-ma ca nu e chiar asa mare diferenta. Si daca vrei o masina cu consum mic si putere, iti iei un benzinar turbina, 1.0, 1,2, 1.6, nu conteaza, daca e mai noua, vei fi uimit de cat de redus e consumul.

| Samariteanul a răspuns:

1.6 benzina ca e model mai vechi.