| Cezar17 a întrebat:

Ce parere aveti de permisul pentru cutia automata? Recunosc, niciodata nu am fost vreun pasionat de masini, poate mai mult de ideea de a conduce candva vreodata si cum nu "o am in sange" ca sa zic asa, as prefera sa fac scoala pe automata, acum ca am 18 ani. Stiu ca teoretic este mai bine sa fac pe manuala pentru ca nu as putea sa conduc si manuala cu astfel de permis dar chiar nu stiu daca imi doresc asta

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Numai tu stii mai bine ce vrei sa faci cu permisul ala.
Daca tu stii ca nu o sa ai nevoie sa conduci manuala niciodata, fa scoala pe automata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Apar tot mai multe automate si la noi, deci nu ar fi o problema prea mare.
Dar gandeste-te daca vrei un permis aproape inutil. De exemplu, cand aplici pentru un job care se cer deplasari cu masina tu degeaba permisul, ca sigur nu iti vor da masina automata.

| relian a răspuns:

laughing asa este in RO sunt permise diferite? Dar ce sa mai ma mire,acolo nu mai este nimic de mirare,este tara unde se poate intampla absolut orice.
Acolo in UE mai toate camioanele si tirurile sunt automate laughing deci despre ce vorbeste cineva pe aici ca de vrei nu stiu ce,no sa te angajeze.
Daca stii sa conduci o masina cu transmisie automata stii sa conduci si una cu transmisie manuala.
Uite eu vin din America in RO si acolo conduc orice masina vreau laughing poate sa ma opreasca oricine, nu are cemi face.

Ba am fost oprit, am dat permisu de aici, se uita aia, mi l-a dat back si aia a fost tot.
Bine aici nu scrie permis pentru masini cu transmisie automata sau manuala.
Oricum nu o sa iti dea masina altii sa o conduci, deci o sa conduci ce masina o sa ai tu.
Zice vineva in state 97% din masini is automate, eu zic 99% sau poate mai multe.
Aici sa cumperi masina manuala noua trebuie sa dai comanda,trebuie sa astepti pana vine,la dealer nu gasesti masina manuala noua.
Alea folosite mai gasesti dar si alea rar.

In UE cunosc peste tot soferi pe tiruri,toti au zis ca is automate, dar ei acasa in RO isi cumpara tot cazane cu manauala laughing
Daca vreau sa fac sport ma duc la sala, nu trebuie sa transpit tot, bagand si scotand, apsdand tot timpul pedale inutil laughing

Americanii au trecut la transmistii de genul asta imediat ce au aparut, nu au stat la povesti laughing

| Hammurabi a răspuns:

Păi ce ar putea fi de comentat?
Obții permisul doar pentru cutie automată, vei conduce doar mașini cu cutie automată.
Ținând cont că din ce în ce mai multe vor fi cu cutie automată, plus hybridele și electricele, nu văd de ce ți-ai face probleme.
Doar că nu te vei mai putea orienta spre achiziționarea unei mașini ieftine.
Majoritatea mașinilor ieftine sunt cu transmisie manuală.

| VoidEternal a răspuns:

In State 97% dintre mașinile noi vândute sunt cu cutie automata. Manualele încet încet, ies din producția de masă.

| goguPatent a răspuns:

Dilema e simpla.
Ai nevoie sa conduci manuala? Daca raspunsul e nu, atunci fa scoala pe automata