| PringAloe a întrebat:

Ce parere aveti de pilotul automat in dotarea masinilor? Are avantaje/dezavanataje?
Eu de cand am masina nu am mers cu pilot automat insa iesi am prins un drum liber si am zis sa vad cu e, chestia e ca ma durea si piciorul drept deoarece conduceam de ceva vreme si stateam cu el incordat.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ajuta la economie pentru ca mentine o viteza constanta, la camion e mai misto asa isi mentine viteza singur la drum intins.

| PringAloe explică (pentru mgtow):

Aici pot sa iti dau dreptate, reduce consumul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru tarile in care exista autostrazi si traficul e civilizat e o dotare excelenta, mai ales daca e din ala adaptiv.
Eu am traversat aproape toata Austria cu pilotul automat.

La noi in tara e mai complicat chiar si pe autostrada pentru ca mereu se gaseste unul sa mearga cu 90 sau vreo doi care sa iti taie calea. Nu cred ca am reusit in Romania pe autostrada sa merg 20 km doar pe pilot fara sa apas frana

| PringAloe explică (pentru suntserios):

Da e adaptiv, sa stii ca ai dreptate, cred ca cel mai bun e noaptea dupa ora 1w cand traficul pe nationala/autostrada E mai redus

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Avantajul este că nu mai stai încordat.

| SkyPilot a răspuns:

Sunt variante diferite. Unele doar accelereaza pana la viteza setata. Altele pot sa si franeze daca te apropii foarte mult de cel din fata. Unele accelereaza "rotund", altele merg destul de zmucit. Unele nu functioneaza cand soarele bate cu putere din fata; unele nu functioneaza pe ploaie puternica.
La o masina pe care am avut-o candva schimba aiurea vitezele in pante de aproximativ 6%.
Si exista riscul sa accelereze imediat inainte de o curba pe care ar trebui sa o negociezi cu viteza mai mica.