| Chez0nz a întrebat:

Ce parere aveti despre Audi a4 B7? Cine a avut pana acum. 1.9 tdi vs 2.0 tdi, intretinere fiabilitate etc...

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Ca masina e ok, detin si eu.
Ca motor, a mea are 2. 0TDI, si sincer, iti recomand un 1. 9TDI.
Al meu e model cu filtru de particule, si cineva nu si-a facut prea bine treaba si intampin cateva neplaceri, adic, masina e putin cam puturoasa.
In rest, nu pot sa zic ca au cine stie ce probleme, totul tine de cum a fost intretinuta.
Singura belea e pompa de ulei, care obligatoriu trebuie facuta (daca nu a fost facuta deja). In rest, ar mai fi injectoarele la modelul de 170CP.
Ca intretinere, e putin mai scumpa, dar totusi, e o masina premium, se intelege.
Cat despre fiabilitate, cel putin din punct de vedere al motorului, AWX-AVF-ul e rege (Motorizarea 1. 9TDI 131CP care se gaseste pe A4- 2001-2005 si Passat/Superb din aceeasi perioada).
Pe scurt, cam asta e de spus.
Totul tine de modul in care a fost intretinuta masina.