| anonimusss12 a întrebat:

Ce se intampla daca in timpul mersului cu masina in loc de viteza 2 bagi a 4? Ce se intampla cu masina si cum se manifesta?

Răspuns Câştigător
| cristinel375 a răspuns:

Deci ma faci sa rad "Salontanul" =]]
Cum sa se rupa furca schimbatorului? Ce treaba are asta sau sa se sparga cutia de viteze, doamne, ai permis de conducere de esti asa sigur pe tine?
Nu se intampla absolut nimic in afara ca ai turatiile prea mici si daca bagi a 4-a s-ar opri daca iei piciorul repede de pe ambreiaj, dar daca ii dai drumul incep si accelerezi in ceva timp vei merge cu a 4-a; daca era invers, sa spunem ca aveai a 5-a si voiai sa dai a4-a ca sa reduci si bagi in a2-a(ceea ce sa intampla cam rar) atunci poate sa-ti "crape" ceva pe la cutie, dar nici atunci, ca daca bagi a 2-a iti urca turatiile la 4-5 mii, poate chiar mai mult, deci stai linistit in legatura cu ceea ce ai zis tu.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca masina nu are destula turatie se pot duce pinioanele, se poate rupe furca schimbatorului de viteze si se poate sparge cutia de viteze. Se manifesta prin carait.

| Sofer a răspuns:

Se opreste motorul. ce altceva.

| xerxes1 a răspuns:

Mai nimic.
Urca mai greu in turatii.