| bmwe39 a întrebat:

Ce se poate intampla la tragerea franei de mana la viteze peste 100km/h?

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

1. îți aplatizezi anvelopele și va trebui să le înlocuiești.
2. Dacă ai ghinion te învârți și poți lovi ceva.
3. Dacă ai și mai mare ghinion, poate exploda o anvelopă, sau chiar ambele și în avară de învârtit, te poți chiar răsturna.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de masina, si de incarcatura. La multe masini frana de mana nu tine ca aia de picior, iar daca mai ai si incarcatura, doar incetineste brusc, nimic altceva.
Daca ai cauciucuri late, frana puternica si n-ai greutate pe spate, masina va intra in derapaj. Din derapajul ala, in functie de masina, se pot intampla multe: iesi de pe carosabil, te pui de-a latul, te pui de-a latul si te rastorni, cedeaza ceva de la mecanismul franei sau pur si simplu te opresti, aproximativ drept.

| Sofer a răspuns:

Te opresti.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Rupi cablu de la frana de mana iar daca e ud pe jos poti derapa (lucru nu tocmai placut cand ai viteza)

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Incearca si-ai sa vezi!

| Florian20405 a răspuns:

Pai se vor bloca rotile pe spate, depinde si ce intentii ai laughing (ti se duce spatele)

| bmwe39 explică:

Al naibii e frana de mana …laughing)mersii pentru raspunsuri!