| Andreiu68 a întrebat:

Cielo daewoo 1.5 75cp sau skoda fabia an 2003 1.4 60 cp? Am un prieten cu skoda aceasta si spune ca ma face,, din toate pozitiile".Am mers cu el in masina si de la 120-130km/h masina,, e moarta" debia mai urca la vitezometru.Liniuta cu el inca nu am facut dar zic ca il fac, pentru ca stiu cum,, trage" cielo-ul meu, inca urca acul binisor de dupa 130-140km/h. Ce parere aveti voi acum? L-am face la un drag pe o distanta de 3-4km drum drept? Am un judet la mine un drum national linie dreapta fara localitati.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti amuzant... doua masini vechi de 15 ani cu motoare penibile si tu vrei sa faci "drag" happy

in fine, probabil cielo l ar face, e motorul ceva mai mare si masina mai usoara

| Andreiu68 explică (pentru suntserios):

Ce vrei frate? Nu ne permitem ca tine e 60 sau e 92 asta e. Stiu ca sunt vechi, eu am intrebat asa nu fac liniute di draguri ca nu ma tine sasiul, am intrebat asa, daca pe o distanta de 5-6 km m-ar face, atata tot.

| suntserios a răspuns (pentru Andreiu68):

Sincer as vrea sa nu va puneti viata voastra si altor soferi in pericol incercand sa aflati care masina e mai lenta. Si nu am nici e60 nici e92 si nici alta masina de cocalar si daca as avea tot nu as face liniute pe 5-6km pe drumurile publice

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul de Cielo consuma mult si merge cu amestec bogat. De aici ai niste putere.
Motoarele 1.4 de la Fabia sunt de mai multe feluri, 1.4 8v cu lant e de origine ceha si e motor ok, 1.4 16V de 75cp e facut de VW si e o panarama bleaga, iar alt 1.4 16V tot de VW e o panarama ceva mai vioaie.
In orice caz, tine si de soferi.
Dar nu cred ca ii pasa nimanui care e mai bleaga, dintre cele doua. Mai lipsea Loganul 1.4 mpi pe langa voi.
Apropo de Logan si Cielo...
https://www.youtube.com/watch?v=1CzRKx1weW0

| Andreiu68 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am un prieten cu logan 1.4 si l-am facut de nu il vedeam, mai am un prieten cu un opel vectra b 1.6 16v se tinea tare dar l-am lasat in spate cu 20-30 metrii si inca un prieten cu un ford focus 2002 1.4 si pe el l-am facut destul de lejer. Intr-adevar consuma motorul de cielo, ma cam plang un pic, dar in rest de 13ani de cand il am am schimbat ce este de schimbat, nimic altceva cu probleme mecanice

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andreiu68):

Daca esti pasionat de el, monteaza-i un motor de Opel 2.0, de exemplu C20NE.
Iesi tot pe acolo cu consumul, si are peste 100 de cai.

| Andreiu68 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La asta cu modificarea motorului ma tot gandeam de ceva timp sa ii pun un 2.0 incape inauntru si nici taxele nu sunt mari la un 2.0

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andreiu68):

Nu prea ai sanse sa omologhezi motorul. Toti care au facut asta, au circulat la risc.
Cielo e compatibil la piese cu Opel Kadett E, Opel Vectra A, Astra F si Calibra. Se potrivesc motoarele cu tot cu cutie, fara modificari.
Eu am Vectra A diesel, iar piesele de la franare si suspensie sunt ca de Cielo, doar ca am arcuri si telescoape mai dure pe fata (ca e motorul mai greu), iar discurile de frana sunt ventilate.
Vectra A e compatibila cu Calibra, deci e compatibila si cu Cielo.
De asta, pe Cielo merg montate suspensii sport, discuri de frana mari fata-spate si altele, concepute pentru Opel Calibra.
Piesele sunt foarte ieftine, pentru ca modelele astea nu mai sunt cautate, majoritatea le dau la remat.

| AndreiMarian12 a răspuns:

Acum depinde. nu punem in calcul doar motorul, punem in calcul piesele consumabile care in timp s-au distrus. placute de frana, filtre etc. Conteaza foarte mult si benzina sau motorina care e bagata. recomand benzina/motorina de la rompetrol