| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca masinile de astazi sunt programate sa se strice dupa o anumita perioada de timp?

13 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Uite de exemplu producatorii francezi traiesc numai din piese auto. Uita-te la cat sunt de ieftine masinile franceze Peugeot Citroen Renault dar ia sa ti se strice ceva sa vezi cat sunt de scumpe piesele pentru ele. Dacia logan produsa de Renault un capat de bara sau biela cum so mai numi este 200 de lei din reprezentanta ca altundeva nu prea gasesti. Pai pentru un opel este 50 de lei bucata. Deci din asta traiesc ei si este normal ca nimeni sa nu faca o masina ca sa reziste o viata si nici nu ar putea sa faca asa ceva. Nu au cum sa le faca in asa fel incat sa ti se strice in 2-3 5 sau 10 ani se strica si ele cand cedeaza ceva la ele si este normal sa iti cedeze o planetara o bucsa atunci cand dai in atatea gropi la noi. Afara durata de viata este mult mai mare la astfel de piese pentru ca nu au gropi.

| liviupaun a răspuns:

Nu in nici un caz

| Flav a răspuns:

Totul este creat pentru. a se strica dupa o anumita perioada de timp; rezistenta in timp si performantza necesita buget mai mult iar lumea cauta acum sa-si scoata investitia, cat mai multi bani, nu-i intereseaza ce vinde si ce consecinte presupune

| Oprea a răspuns:

De ce constructorii au o perioada de garantie de 1, 2, 3, 7...15 ani? pentru ca ei stiu ce au produs...si stiu ca in aceasta perioada masina va merge corespunzator. Dupa aceasta perioada de garantie masina incepe usor usor sa prezinte defecte.

prfml
| prfml a răspuns:

Spun ceva la modul general, nu le am cu masinile dar de exemplu stiu sigur ca asta se intampla cu televizoarele, au anumite ore de functionare. Stim cu totii ca nu se mai fac lucrurile ca alta data, durabile. Ne-am inmultit si trebuie sa avem de lucru cu totii.

| claudya a răspuns:

Nu, da poate e vorba de o masina facuta pentru non- ue si atunci se intimpla des; vezi ford, peugeot, etc...

| Princessee a răspuns:

Nu cred asta. Daca ai grija de ea, poate tine mult.

| Princessee a răspuns:

Nu cred asta. Daca ai grija de ea, poate tine mult.

Janina
| Janina a răspuns:

Nu m-am gandit niciodata la asta insa sa stii ca e o idee...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred, dar au o perioada de viata, sa zicem 30 de ani, dar asta nu e general valabil. Sunt cazuri in care ai iesit cu masina din showroom si s-a stricat din cauza unei defectiuni tehnice, asta se poate intampla mai tarziu sau mai devreme. Alta cauza o poate da soferul, benzina, uleiul, tipul de condus, piesele pot prelungi viata masinii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Orice început are și un sfârșit.
Mașina este făcută să meargă iar uzura este boala ei.
Sevice auto "este casa de vindecare a ei" relativă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te intreb altfel: daca ar face masinile sa reziste cca 50 de ani garantat (fara rugina, fara defectari de piese) atunci ce ar mai produce constructorii de masini, pentru ca lumea se va obisnui cu a lor masina perfecta, si nu vor mai cumpara nimic?
Masinile se doresc a fi consumabile, deci sunt facute cu un termen de garantie, si o durata de viata maxima, astfel producatorul de autovehicule va sti ca peste sa zicem 10 ani de va avea din nou potential client.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@covexrobu, nu stii ce vorbesti se pare, fabricile constructoare de masini franceze "traiesc" din vanzarile masinilor, documenteaza-te inainte sa faci aluzii la calitatea masinilor, eu am una de 3 ani si merge ca noua pentru. ca o-ngrijesc, doar un prost poate crede ca o firma isi vinde produse precare, gata sa-i cedeze partile componente s-o traga la service ca sa-si vanda piese separat, pai cine i-ar mai cumpara masinile desteptule daca s-ar strica mereu? Vezi ce tantalau esti?! Si depinde ca harb de mana inzecita ai in vizor de crezi ca-s asa ieftine, vezi pe la reprezentanta Peugeot originalele si preturi.