| maximilianezio a întrebat:

Cu ce se curata instalatia de racire a unei masini unde a intrat ulei?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Exista substante speciale pentru curatarea instalatiei de racire, nu stiu sigur insa banuiesc ca acestea inlatura inclusiv uleiul. Se numesc "radiator flush", le gasesti in magazinele de piese auto sau in benzinarii, impreuna cu instructiunile de utilizare.
Mi se pare ciudata explicatia data de Stefan, nu inteleg cum poti spala instalatia de racire cu jet de apa.

2 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Instalatia de racire a unei masini se curata cu motorina apoi se spala cu un jet de apa.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Instalatia de racire o speli cu motirorina si apoi cu jet cu apa daca este murdara pe exteriorul acesteia, chiuloasa, furtune, bloc motor, daca este problema sa speli inst. de racire pe interior se poate apela la magazinele de profil auto care va recomanda solutii pentru curatare indicand pentru ce va trebuie solutia. Am facut aceasta precizare deoarece nu sa specificat daca instalatia de racire se spala pe interior sau exterior.