| Num3Ascuns a întrebat:

Cum ajuta nitro masina sa mearga mai repede?

5 răspunsuri:
| Ingerasull99 a răspuns:

Ii da un boost de putere pentru cateva secunde, o explozie in motor mai mare!

| Zady a răspuns:

Asta este din cauza lichidului din butelie, pentru ca are arderea exagerat de rapida si este sub presiune deci banuiesc ca ar putea fi un motiv bun. nu sunt insa expert la motoare

| WickedBoy a răspuns:

Intreaba'l pe batman ca ala are nitro

| Zenithf a răspuns:

Distrugandu-i motorul, asa. Nitro este protooxid de azot, datorita lui combustia este mai puternica, cresc caii putere dar creste exponentiala si uzura motorului.

| zetmada86 a răspuns:

Buteliile contin protoxid de azot ce contine mult oxigen, mai mult oxigen= combustie mai buna, combustibilul arde mai rapid si mai eficient= turatie mai mare= viteza mai mare(dar perioade scurte de timp), dar motoarele cu asa ceva sun modificate cu componente din titan, un motor obisnuit nu rezista la un asemenea tratament, ideea cu nitro nu este deloc noua, in al II-lea razboi mondia unele avioane germane aveau instalatie cu protoxid de azot