| Sirbu_Fku_Cristi_1990 a întrebat:

Cum este mai bine? Sa repari mașina? Pe asigurare sau in regim propriu?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de buget.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca iti plateste asigurarea nu vad niciun motiv sa scoti tu bani din buzunar

| OnuOnulică a răspuns:

Depinde cum îți convine ție. Dar de preferabil e pe asigurare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te referi la despagubire in numerar vs despagubire directa in service?
In cazul meu, cand ma mai buleste cate unul, cer despagubire in numerar/reparatie in regim propriu, pentru ca sunt tinichigiu-vopsitor auto, si circul cu masini mai vechi.
Pentru cei fara legaturi cu service-urile, cea mai convenabila metoda este reparatia in service, cu decontare directa. Alegi o reprezentanta, si aia e.
De exemplu, unei vecine cu Opel 2006 i-a zgariat toata laterala o ciudata cu Dacie, iar la asigurare n-a semnat nimic pana nu i s-a promis reparatie la cea mai apropiata reprezentanta Opel.
Un prieten cu Seat din '97 a fost lovit din spate de cineva, inspectorul de daune a constatat ca reparatia atinge cota de dauna totala, si i-a dat in jur de 1200e pe masina, acum vreo 2-3 ani.
El, de banii aia, si-a reparat-o la mine, i-am vopsit-o integral (desi nu era nevoie), si a ramas cu vreo 500e din despagubire. Practic era o simpla busitura in spate, insa fiind mai multe piese afectate, raportat la tarifele de service, a atins imediat pragul daunei totale.

| nrc1122 a răspuns:

Depinde de foarte multe chestii: de unde ai asigurarea (unii rezolva, daca rezolva, pana la 6 luni sau 1 an), daca este o avarie minora gen zgariat, cazut bara fata, spate; mai bine o rezolva ai tai cu cateva milioane decat sa astepti asigurarea.