| Robert671 a întrebat:

Cum fac sa fiu mult mai atent la pietoni care vor sa tranverseze? Am 7 luni de permis dar asta e singura mea problema, incerc sa fiu cat mai atent la ei

6 răspunsuri:
| Andreipho a răspuns:

La fiecare trecere de pietoni sa reduci viteza la 30 km/h si incearca sa te apropi langa parbriz ca sa vezi mai bine si te asiguri stanga, dreapta, stanga, dreapta si vezi daca sunt pietoni la trecere de pietoni si opresti si dai proritate.

| aaanamariaaa a răspuns:

Sa nu conduci cu muzica, cel puțin nu în oraș și localități, sau sa nu ai o persoana care sa te tina de vorba sa nu te poți focus. În general când te apropii de trecerile de pietoni, sa încetinești ca asa poți sa eviți orice, chiar dacă trece cineva în grabă. Încetinirea cred ca este cea mai buna și sa conduci în general cu viteza ceruta in oraș, ca foarte multe se pot evita și poți frâna imediat chiar dacă iese cineva în strada sau un animal.

| Robert671 explică (pentru aaanamariaaa):

Tu ai gresit vreodată la treceri sau asa?

| aaanamariaaa a răspuns (pentru Robert671):

Eu nu am permis. Dar mama mea are și este începătoare și la început îmi spunea sa nu o țin de vorba ca nu se putea concentra. Și adevărul e ca asa este. Eu ți am zis strict ce am văzut pe la ea. Și ea conduce cu limita de viteza prin oraș, depinde de indicator bineînțeles. Și încetinește mereu aproape de trecerile de pieton, ca mereu se găsește câte cineva care se hotărăște în ultima clipa și te trezești ca fac prima împrejur și ii vezi pe trecere de nicăieri. Eu ți am dat un sfat din ce am observat la alții, tu bineînțeles poți sau nu, sa îl iei

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Fii atent la TRECERILE DE PIETONI.
La trecerile de pietoni REDUCI VITEZA.
Indiferent ca sunt sau nu semaforizate.
Vopseaua este reflectorizanta, asa ca nu exista scuze pentru neacordarea de prioritate.
In fiecare zi mor oameni ucisi pe trecerea de pietoni.
Cei mai putin norocosi, ajung asa:
https://adevarul.ro/......06204.html

| Robert671 explică (pentru aaanamariaaa):

Da, am înțeles, doar am intrebat am vrut sa stiu daca ai trecut si tu prin chestii de genu