| anonim_4396 a întrebat:

Cum iese ventilatorul de pe axul motorului la opel astra h?(aeroterma AC )

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Care axul motorului? Motoru auto are mai multe axe, dar nici un ventilator nu este prins de vreun ax ceva.Deci despre ce anume vorbesti, care ventilator? Maisna are ori ventilator, sau ventilatoare electrice, ori mecanice, ori si una si alta.In cazul in care are ventilator mecanic,ala este prins pe una din fuliile din fata motorului, ori fulia de la pompa de apa ori depinde de fabricant pe ce fulie a montat acel ventilator, dar oricum este undeva mai central fata de radiator.

Daca este ce zic eu, adica ventilator mecanic, atunci ai nevoie de 2 scule o cheie fixa sau ceva asemanator si un cleste cu care sa tii cumva acea fulie pe care este montat ventilatorul.
ATENTIE pilulita aia este infiletata invers decat cum stii tu, adica se strange spre stanga si se desface spre dreapta, deci desfaci spre dreapta.