| anonim_4396 a întrebat:

Cum indepartez arcul care tine becul de la far (logan)?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De obicei prin apasare. Nu stiu exact cum este la Logan, de obicei insa sistemul de prindere al becului este asemanator cu cel folosit la acele de siguranta.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sunt cateva operatii care trebuie facute intr-o animita ordine. Prima data se demonteaza capacul, se deconecteaza becul prin eliberarea arcului, fara a pune mana pe balonul de sticla. Si acum am sa incerc sa va explic cum eliberam arcul. Se ridica capota si sa presupunem ca trebuie inlocuit becul de la farul din stanga, introducem mana stanga printre baterie si masa metalica din fata, cu degetul aratator sau mijlociu apesi pe partea superioara a clemei metalice [adica o impingi catre tine] si o tragi usor catre stanga pana scapa de siguranta, nu trebuie fortat nimic, dupa ce a scapat clema scoti becul.