| leea99 a întrebat:

Cum pot sa invat o lectie mai usor?

Răspuns Câştigător
| riverflow a răspuns:

O citesti de cateva ori, apoi iti scrii pe o foaie ce idei ai retinut. Eventual, cand citesti subliniaza ceea ce ti se pare important, esenta. Nu te pierde in detalii. Fa-ti o schita clara (eventual colorata) cu ideile cele mai importante si de baza si daca te intereseaza sa stii mai in amanunt citeste lejer mai apoi, fara sa te chinui sa retii. Vei vedea ca a doua zi iti vei aminti aproape tot cu mai putin efort.

6 răspunsuri:
| Bogatasul a răspuns:

Dupa mine a-i face cum a zis allAlexandraall citesti de mai multe ori fiecare cuvant

| raducuu a răspuns:

Poti fredona sau canta lectia sau sa o scrii pe foaie sin asa iti mai ramane cate ceva in capwinking funda?

| QUM a răspuns:

E usor...citeste primul fragment de ai mult ori si apoi incerci sa spui si tot asa pana ai invatat-o ...adica citeste-o de mai multe ori apoi spune-o cu cuvintele tale te ajuta sa gandesti mai mult ceea ce ai citit.e logichappy

| sbboy a răspuns:

Inveti logic. Faci corelatii intre cuvinte.Iti imaginezi lectia.
Acum depinde la ce materie.

| leea99 explică:

La biologie (Pielea)

| Vali_3837 a răspuns:

Citeste articolul asta http://toomx.com/cum-sa-inveti/ pe mine chiar m-a ajutat