| Claudiuu a întrebat:

Cum schimb sabotii la frina de mana la opel vectra b din 2001 (la frana de serviciu am placute)?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un service.Chiar daca ii schimbi tu sunt niste reglaje pe care numai un mecanic le poate face.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce intrebare ai pus iti recomand cu mare caldura sa te duci la un mecanic.

sabotii aia din spate fac parte din sistemul de franare. Frana de serviciu sau frana de picior actioneaza asupra tuturor celor 4 roti nu doar a celor din fata.

La tine diferenta e ca pe fata ai placute de frana iar pe spate saboti.

Diferenta e ca frana de mana actioneaza doar sabotii, iar frana de serviciun atat sabotii cat si placutele.

Odata ce umbli la sabotii aia trebuie sa regelzi intreg sistemul de franare (ala de serviciu), sa aerisesti instalatia prin care trece lichidul de frana (asta se face cu o pompa sepeciala) si eventual sa completezi cu lichid de franare daca e necesar.

Sper ca te ai lamurit ca nu e o treaba care o faci la coltul blocului

| Sofer a răspuns:

Apeleaza la un mecanic.

| ginoeugen23 a răspuns:

Marca opel are frana pe etrier..adica da. e cu placute dar trebuie depresat pistonasul de \franare este o presa anume... nu cred ca te descurci tu singur, mai bine te duci la un service

| ginoeugen23 a răspuns:

Si mai e o chestie, in timp ce depresezi pistonasul trebuie sa invarti si de el