| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza ecartamentul unei masini?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu se calculeaza, ci se masoara. Sau il poti regasi in specificatiile masinii.
@covexrobu ti-a descris exact cum se masoara, in schimb vad ca alllinna ti-a postat un link catre o discutie intre niste aiuriti care nu au ajuns la o concluzie finala. Ar fi util ca cei care dau linkuri sa si citeasca ce se vorbeste pe acolo.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Este foarte greu sa calculezi ecartamentul unei masini deoarece intervin foarte multi factori. Ecartamentul este distanta dintre urmele lasate de rotile aceliasi osii ale unui autovehicol.

| covexrobu a răspuns:

Usor. Distanta dintre mijlocul unei roti pana la mijlocul celeilalte roti. Aici ma refer la o punte ca nu masori de la roata stanga fata la cea spate dreapta. Un exemplu clar ia o ruleta si pune-o exact pe santul din mijlocul cauciucului stanga fata si du-te cu ruleta la cauciucul dreapta fata pana in mijloc. Si citesti ruleta si ai aflat ecatramentul. Vezi sa ai rotiile drepte.

| covexrobu a răspuns:

Dar cel mai usor mod este sa te uiti in talon si acolo parca iti scrie. Sau daca nu cauti undeva pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://209. 85. 135. 132/search? q=cache:GzxiEvZr96wJ:forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/57128-dinamica-auto-optimizari.html+calcul+ecartament&cd=1&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca in primul rand tu nu stii ce este acela ecartament, daca stiai, nu puneai o astfel de intrebare.ecartamentul este distanta dintre roti la o masina.

| robert700x a răspuns:

Vrei sa construiesti vreo masina?