| cezcez a întrebat:

Cum se conduce o masina? adica in ce viteza se pleaca de pe loc? cum imi dau seama in ce viteza? si cand sa schimb viteza etc...

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O masina cu cutia manuala, pleaca de pe loc in viteza 1.
Iti dai seama de viteza dupa pozitia schimbatorului. Ai desenata schema vitezelor pe el, vezi in ce parte merge, in fata sau in spate, simti de doua ori cum intra/iese din viteza, sau numai odata, etc.
E foarte mult de explicat in scris, ar fi mult mai usor si pentru tine, daca ti-ar arata un sofer, intr-o masina.
Treptele de viteza se schimba in functie de viteza masinii, si de teren. Cand te apropii de o intersectie in care incetinesti sau opresti, schimbi intr-o treapta mai mica (daca opresti de tot bagi treapta 1 pentru a pleca din nou).
La scoala de soferi, elevii sunt invatati sa schimbe vitezele cam asa:
treapta I - de la 0 la 10km/h
treapta II - de la 10 la 20km/h
treapta III de la 20 la 35-40km/h
treapta IV de la 40 la 60km/h
treapta V peste 60km/h.
Asta depinde insa si de trafic, teren, masina, si multe altele.

| HiperSoul a răspuns:

Viteza 1.

| Giho a răspuns:

CA sa iti fie mai usor, poftim un link https://www.youtube.com/watch?v=CgUF0BZkGGE

| cezcez explică:

Dar care este dif dintre treapta si viteza?

| Floryn_Soryn_1998 a răspuns:

Se pleaca cu 1