| anonim_4396 a întrebat:

Cum se defineste reculul?

2 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Cel mai usor ca sa intelegi ce este reculul este sa urmaresti un filmulet cu un tip tragand cu o arma. Si dupa ce trage arma ii da inapoi din cauza fortei cu care iese glontul acela este reculul. Lovitura inapoi dupa tragere. Sau la masina in caz de accident cand masina se izbeste si sare inapoi adica in sens invers fata de cum mergea masina.

daniela
| daniela a răspuns:

Conform dex recul = Mişcare îndărăt a unui corp solid, produsă pe baza unei forţe de reacţie, de mişcarea unui alt corp considerat că are sensul de deplasare înainte şi care, de obicei, are masă mult mai mică decât primul corp