| emoboy a întrebat:

Cum se face aprinderea la un motor cu magnetou? Mai de graba la un motor in 2 timpi de 50cmc! Este diferita aprinderea la 2timpi decat la 4t? Fundaa cine imi spune cum are loc aprinderea de la ce tensiune intensitate etc.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Brusc! Este aprinderea ca la drujba cu o bujie si aprindere electronica, care asista bujia!

| TakerNos a răspuns:

Pai aceasta aprindere este specifica motoscuterelor este ceva un pic asemanator bujiilor Daca ai luat apa la magnetou nu mai ai nici-o sansa sa pornesti motorul

| audi_8241 a răspuns:

Magnetoul este un ansamblu format dintr-o roata volanta, o bobina si un condensator. volanta ( ca un capac metalic care pe interior are niste magneti) e montata de obicei pe ambielajul motorului (axul principal). cand apesi pe pedaua de pornire a motorului, ambielajul se invarte si implicit invarte volantul magnetoului in jurul bobinei. astfel se produce un curent de 6 sau 12 volti. totul este izolat fata de motor. acest curent incarca condensatorul care mai departe merge catre bujie prin intermediul platinei sau prin intermediul aprinderii electronice