| felinar a întrebat:

Cum se masoara ecartamentul unei masini?

5 răspunsuri:
| covexrobu a răspuns:

Pai masori cauciucul de fapt scrie pe el il imparti la 2 si ii tragi o linie pe cauciuc unde e jumatate la fel si cu celalat cauciuc dar nu cred ca este necesar pentru ca daca ai cauciucuri de vara pe ea atunci are pe mojloc o dunga si masori de la dungile acelea doar sa ai rotiile drepte si pe urma pui o ruleta metru sau orice altceva cu ce se poate masura si masori.

daniela
| daniela a răspuns:

Latimea unei masini masurata de la linia centrala a rotilor aceleiasi osii.

| liviupaun a răspuns:

Latimea unei masini masurata de la linia centrala a rotilor aceleiasi osii.

| sigmanet a răspuns:

In primul rand sa vedem ce este Encartament.
"Ecartamentul reprezintă distanţa dintre urmele lăsate pe teren de roţile aceleiaşi osii ale unui vehicul "
Deci cam asta inseamna si se masoara cu un metru, ruleta...

auran
| auran a răspuns:

Reprezinta distanta dintre doua roti ale aceleasi osii, masurata de la linia centrala a rotii