| Mirela993 a întrebat:

Cum se procedează legal dacă vreau să cumpăr o mașină pe care sa o dezmembrez?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O cumperi normal, cu contract de vanzare-cumparare si o dezmembrezi.
Nu este necesar sa o inscrii la inpozit, nu faci ITP, nu inchei asigurare RCA si nu o inmatriculezi.

| Mirela993 explică (pentru Ioandelasal):

Păi dacă nu dețin centru de dezmembrări sau ceva asemănător. cum figurează masina la politie dacă eu doar o cumpăr și o dezmembrez?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mirela993):

O sa figureze cu inmatricularea suspendata, dupa trecerea a 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare.