| AndreiAnd97 a întrebat:

Cum se procedeaza pentru a trece niste jante de 17 pe carte? Momentan le am de 17 iar pe carte de 16 si nu vreau sa am probleme cu politia. Pe modelul masinii mele merg foarte bine si cele de 17, dar in carte si talon am trecute doar varianta de 16?!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Mergi la cea mai apropiata reprezentanta unde ceri sa-ti dea o fisa cu toate dimensiunile de anvelope care s-au pus din fabrica pe acel model, cu acele dimensiuni mergi la RAR sa-ti modifice cartea masinii.
Costul este undeva la 300 de lei.
100 de lei hartia de la rar.
150-200 de lei vizita de la RAR.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca mergeau foarte bine atunci erau trecute in carte.
in teorie ai nevoie de omologare de la producator ca sa poate fi trecute in carte de rar.
in practica nu am auzit pe nimeni sa le modifice pe cale corecta si legala

| AndrewR a răspuns:

Daca cunosti pe cineva la Rar, ti le poate trece in cartea masinii!
Bafta.

| AndreiAnd97 explică:

Am vazut la niste cunostinte pe carte trecute chiar si 3 dimensiuni diferite, deci se poate.