| liviu_3401 a întrebat:

Daca am condus cu 183 km/h pe autostrada si mie suspendat permisul 90 de zile pot sa readuc suspendarea la 30 de zile ....nu am un an de cand am luat permisul

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

S-ar putea ca politistul respectiv sa-ti fi salvat viata si nu doar a ta.
Eu circul de obicei cu copiii in masina, ma trece un fior rece cand ma gandesc ca am putea circula pe acelasi drum. Sper sa nu iti iei o statie, cum te sfatuiesc unii colegi, ci sa iti bagi mintile in cap, inainte sa iti intre niste fiare.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti sa o reduci, avand in vederea prevederile Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART.221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;"

| mgtow a răspuns:

Nu poti, astepti si platesti amenda in caz ca nu ai platito.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți reduce viteza când calci pedala de accelerație, în rest suporți rigorile legii, o meriți, din culpă!
Pa, pa.

| darrio2007 a răspuns:

Din moment ce a fost intocmit procesul verbal nu se mai poate decat daca faci contestatie in instanta.Dar nu cred ca ai vrea sa faci asta.Iar dovezile sunt impotriva ta.Asa ca, las-o asa cum e.

| 0rlando a răspuns:

Nu poți face nimic, pentru că ești începător și încă nu ai drepturi depline.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti. Una din conditii este sa ai macar un an de cand ai luat permisul: http://nt.politiaromana.ro/utile/reducerea_perioadei_de_suspendare.php

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai ce face, ia o pauza o sa iti prinda bine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din ce spun colegii se pare ca nu poti, dar astea 90 de zile cat economisesti carburant, te sfatuiesc sa-ti iei o statie CB laughing

| Celcareajuta a răspuns:

Meritam limitarea de 130 km/h pe autostrazi cum meritam salariu minim pe economie 800ron. (oricum baietii cu masini mari depasesc vitezele permise in permanenta si le rezolva cu un telefon)

Cunosc pe cineva care a fost oprit cu Range Rover in Bucuresti cu 90km/h. A scos 100 de euro, iar politistul a zis: "Pai cum, la asa masina vrei sa dai numai 100 de euro". A mai pus una langa si s-au inteles. (de aia recomand statie pentru ca lumea e nedreapta si il opreste pe cel cu dacie, dar pe cel cu mertz nu ca poate e cineva "de sus")

Nu vedeti ca regulile sunt respectate numai de clasa muncitoare in timp ce "baronii" au imunitate. Nu zic sa nu fii preventiv, nu zic sa ii dai in goarna la un cazan abia luat la care nu ii cunosti franele(sau altele), dar spun ca daca masina poate si tu nu iti asumi un risc atunci nu vad de ce sa nu ajungi mai repede.

| ZuzuMissy a răspuns:

Nu prea ai cum...

| liviu_3401 explică:

Nici daca dau un test? Asa am inteles de la cineva happy