| andreea964 a întrebat:

Daca am picat traseul prima oară, trebuie neaparat sa astept acele 15 zile pentru a ma putea reprograma din nou?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9. "
Fata de aceste prevederi nu trebuie sa astepti, te poti reprograma imediat, doar ca nu vei fi reprogramat mai repede de 15 zile. De altfel, dupa cum am vazut si aici pe TPU, vei fi programat la mai mult de 30 de zile.

| andreea964 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult, ai idee cat costa acea taxa de examinare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreea964):

Nu stiu, intreaba la politia rutiera.

Răspuns utilizator avertizat
| Directioner99 a răspuns:

Da.trebuie sa astepti 15 zile pentru a te putea reprograma.adeverinta cum ca ai facut acele 6 ore suplimentare costa 320 lei

| 10000573 a răspuns:

Da,nu poți Mai devreme sa dai iar
Funda?