| Ferii a întrebat:

Daca chituiesc o masina cat timp poate sta doar cu chit fara sa o vopsesc?
Ca l-as face insa n-am banii necesari sa il si vopsesc

4 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Cativa ani.

| sierra1 a răspuns:

"o masina cat timp poate sta doar cu chit fara sa o vopsesc"

până la prima vizita la RAR sau la un ITP serios

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In garaj, cateva zile.
In aer liber, deloc.
Daca nu ai bani de vopsea, cumperi macar un spray primer (filler), slefuiesti chitul si aplici doua-trei straturi pe care nu le slefuiesti pana cand nu ai vopseaua. Straturile alea vor tine apa la distanta.
Altfel, chitul trage apa, nu doar cand ploua, ci si din atmosfera. Deci vei avea rugina in foarte scurt timp, sub chit, daca nu dai macar filler.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Până la prima ploaie.