| Gigi2345 a întrebat:

Daca la 16 ani fac scoala moto categoria A1 pot sa conduc legal un atv de 125 cc stil Hummer?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Permis de conducere la 16 ani pentru CATEGORIA A1:
Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 Kw. şi cu raport putere/greutate de cel mult 0, 1 Kw/kg;
Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 Kw;

La A1, mai poti sofa un ATV -mini Hummer de 110cmc, pentru ca restul sunt peste capacittaea cilindrica care-ti limiteaza permisul de conducere

http://www.autogeneral.ro/categoria-a1.html

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti conduce, pentru acesta ai nevoie de categoria B1, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Si categoria B1 se poate obtine de la 16 ani.

| Gigi2345 explică (pentru Ioandelasal):

Si dac fac scoala de cat b1 o fac pe masina mica?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gigi2345):

Depinde de ce vrei sa conduci si ce are scoala in dotare. Daca vrei sa conduci ATV atunci o vei face pe ATV, daca are si scoala. La fel pentru masina foarte mica, respectiv una care se incadreaza la B1.
P.S. Si ai declarat castigator un raspuns partilo gresit, cu A1 se poate conduce doar motocicleta, nu si ATV.