| Graham2001 a întrebat:

Daca ma aflu intr-o intersectie ca aceasta:
https://imgur.com/a/p5NJwWM
Eu cum ar trebui sa imi dau seama ca tramvaiul are cedeaza si ca intersectia practic este una dirijata unde nu trebuie sa ii acord prioritate?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ai sa ai un semn de prioritate si ai sa vezi in coltul strazii semnul de cedeaza tramvaiului

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai doua indicii:
1. El are semn, tu nu.
2. Linia perpendiculara pe drum, din fata lui.

| ywar a răspuns:

Nu vezi cedeaza? e triunghiul rosu! Primul va trece autobuzul, apoi vei trece tu ai apoi tramvaiul.

| DaniTDCI a răspuns:

Daca nu ai permis nu ai cum sa intelegi, dar te uiti la semne sau marcajele rutiere,

| edit28 a răspuns:

Cu atentie. Singurul semn in forma de triunghi cu unghiul jos este cel de Cedeaza. Iti poti da seama ce este si daca nu te uiti la el direct din fata.