| Anonimaaaxgar a întrebat:

Dacă o mașină are două motoare, va avea și două instalații de ungere și 2 de răcire sau e de ajuns o instalație pentru ambele motoare?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O mașină nu va acea doua motoare din fabrica, deci presupune intervenții serioase asupra caracteristicilor ei.
Asta înseamnă ca se pot gasi soluții si pentru cele două instalații, dar in principiu fiecare motor are instalația lui, baia lui de ulei, care include pompa de ulei, o pompa separata de apa. Eventual s-ar poate monta un singur radiator mare, dar având in vedere si amplasarea motoarelor, e mai simplu cu doua radiatoare.
Ungerea si răcirea nu vor pune probleme deosebite, adevara ta problema e sincronizarea lor, astfel încât sa conlucreze, sa nu se încurce reciproc. De aceea, din cate stiu, in Romania exista un singur bimotor, o Skoda Octavia modificata de un bihorean. Cu performante deosebite, dar departe de performanta obținută prin însumarea aritmetică a puterii celor doua motoare. Sau altfel spus, decât doua motoare de 400 de cai, mai bine unul singur de 600.

| Quassaar a răspuns:

Dezvoltă subiectul.da-ne mai multe informații.