| Eugeniusu a întrebat:

Daca pun masina pe tester, imi poate arata toate problemele sau doar in mare? Si cat ma costa?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nici vorba. Testerul va citi erorile stocate in ECU, erori care aprind becul check engine in bord. Testerele profesionale citesc si parametrii senzorilor, precum si alte sisteme controlate de un calculator (airbag, abs).
De costat costa 20-30 de lei citirea erorilor din ecu, in jur de 50 de lei un test profesional si undeva la 100 in reprezentanta. Sunt preturi orientative, of course.

| sierra1 a răspuns:

TOATE problemele, nu. Dar multe din ele, pot fi corect diagnosticate. Prețul depinde de service-ul ales, de mașina ta, de rapacitatea meșterului ce o testează. Oricum nu strică dacă ții la mașina ta și ea merită.