| IonutBCA777 a întrebat:

Daca sunt din Craiova și vreau să cumpăr o mașină din București, ce acte trebuie să îmi dea fostul proprietar ca sa o trec pe numele meu? Și unde trebuie mers pentru a trece mașina pe numele meu?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Contractul de v-c vizat de primaria vanzatorului
Certificatul de inmatriculare
cartea de identitate a masinii
si asigurarea daca vrei sa mergi cu ea.

primul pas e sa mergi la primaria unde ai rezidenta sa o iei in evidenta fiscala, apoi la serviciul de inmatriculari din judetul tau de resedinta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa ce vezi masina si te hotarasti sa o cumperi, mergi cu tot cu proprietar la un birou de acte auto, sa va redacteze contractul de vanzare-cumparare (trebuie tipizat, de aia mergeti acolo). Tot acolo iti explica si ce aveti de facut in continuare.
Va da 5 contracte completate, pe care le semnati, iar vanzatorul merge la taxe si impozite cu toate cele 5, plus toate actele masinii, ca sa scoata fiscalul. Adica pune niste stampile pe contractele alea.
Recomandarea mea este sa platesti masina abia cand se intoarce cu aceste contracte stampilate, si iti preda asa:
-4 contracte de vanzare-cumparare stampilate (unul ramane la el)
-carte de identitate vehicul
-certificat de inmatriculare (completat cu numele tau si semnat de catre el)
-toate cheile masinii
-asigurarea si rovinieta, daca vrea sa ti le lase (nu e obligat).
Eu le cer si o copie dupa actul de identitate, pentru ca la mine in judet e nevoie de ea, la inmatriculare.

Dupa acestea, masina este a ta, si ai la dispozitie 90 de zile sa o inmatriculezi. Pentru inmatriculari, mergi la Craiova la serviciul de permise si inmatriculari, cu programare, ITP valabil, RCA pe numele tau, taxa de certificat (achitata la CEC sau Posta Romana), cerere de inmatriculare si parca fiscal de la tine de la primarie.
Pentru programari si lista documentelor:
https://dgpci.mai.gov.ro/......22012c2b67

https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-booking/activities/16