| Eugeniusu a întrebat:

Daca urmeaza sa imi expire asigurarea masinii, trebuie sa fac alta in data expirarii sau pot s-o fac in urmatoarea zi? Difera cumva costurile?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu circuli cu masina pe drumurile publice nu este obligatoriu sa faci o noua asigurare RCA inainte de expirarea cele actuale sau in ziua cand expira. Doar daca vrei sa circuli este obligatoriu sa faci o noua asigurare, cel mai tarziu in ziua expirarii valabilitatii actualei asigurari, avand in vedere ca va intra in vigoare in ziua urmatoare.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca vei circula cu masina trebuie sa faci alta in ziua expirarii celei vechi.

| xerxes1 a răspuns:

Eu am facut-o cu o luna inainte.
De ce sa astept ultima zi?