| Edmonds2342 a întrebat:

Dacă vreau sa cumpar o mașină sh, dar nu ma pot baza pe cunoștințele mele în domeniul auto pentru a nu lua teapa, ce este de făcut? (in afara de a lua cu mine "un prieten priceput care le are cu mașinile")

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cea mai buna solutie este sa mergi cu un prieten care se pricepe, de preferinta ar fi un mecanic auto si dupa ce o verifica sa faceti si un test, macar pe vreo 10-15 km.

| AFR81 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa platesti pe cineva in care ai incredere si care e priceput, pentru a te insoti. Daca nu, sunt zeci de articole pe internet de pe care poti invata. Bine ar fi, totusi, sa alegi prima varianta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banuiesc ca e macar o masina dupa anul 2000, deci varianta perfecta este un test in service serios.
Daca iei un prieten, fie el si mecanic, nu rezolvi nimic, ca nimeni nu umbla cu elevatorul in buzunar. Trebuie service, ca sa vezi exact ce masina ai in fata.

| unvecin a răspuns:

Din ciclul: vă pun o întrebare, dar n-aveți voie să dați cel mai bun răspuns. happy

Păi, alternativa e să te documentezi despre mașini, să devii acel om care se pricepe și are cunoștințe suficiente în domeniul auto încât să nu ia țeapă. big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

O duci la un dealer de marca sa ii facă o verificare