| LTAA a întrebat:

Daca vreau sa urmez o cariera in domeniul auto, nu stiu, mecanic service, sofer tir poate chiar proiectant, ce liceu/facultate trebuie sa urmez, tinand cont ca am 14 ani si trebuie sa concretizez lucrurile?

P.S.: stiu de scolile profesionale, dar incerc sa le evit, din motive bine-cunoscute.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ocoli scolile cu profil auto, acolo inveti lucruri pe care altcineva nu ti le arata/explica! E adevarat, eram cam rau-famate acele scoli, dar crede-ma, in general au cam scazut mediile, se intra usor in licee teoretice, asa ca in fostele scoli de arte si meserii merg acum in special tinerii care isi doresc o cariera in acel domeniu.
La un liceu auto de exemplu, ai multe ore de practica in service, unde poti invata foarte multe (pe langa orele de atelier, in care inveti tot ce trebuie sa stie un 'meserias'), si te poti chiar lipi de un loc de munca. Eu am facut un curs ca sa imi scot autorizatie de tinichigiu-vopsitor auto, pentru care am facut 'voluntariat' 480 de ore intr-un service 'ultimul racnet'. Din alea 480 de ore s-au facut mult mai multe, ca aveau lipsa de personal, si m-au chemat (contracost) sa ii ajut la lucrari in continuare. Daca imi doream, lucram acolo si in prezent, in conditii foarte bune, dar eu am ales de la inceput meseria asta pentru a lucra in particular.
Am facut un liceu teoretic, din comoditate, si am avut de pierdut din cauza asta, am un prieten care n-are treaba prea mare cu domeniul, dar a facut liceul auto, si spre deosebire de mine stia sa sudeze de la 16 ani, stie sa reconditioneze injectoare, sa le regleze...

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca iti doresti mai mult decat mecanic auto sau sofer de tir, atunci orienteaza-te catre un liceu teoretic cu profil real (mate-info) ---- dupa bacalaureat poti alege unul din programele de studii de licenta ale facultatii de inginerie mecanica din Brasov--- vezi, in link, respectivele programe :http://www.unitbv.ro/im/ProgramedeStudiu.aspx

| lindemona a răspuns:

Buna,

Exista o multime de posibilitati.
1. Daca vrei sa fii sofer de tir, nu ai nevoie de studii avansate. Trebuie sa iti dai examenul pentru categoria C si de E (recomandat, pentru a putea conduce si cu remorca). De restul actelor, in general, se ocupa angajatorul. O sa ai nevoie de un atestat de sofer profesionist.
2. Ca sa fii mecanic auto, in Romania, nu prea ai nevoie de studii. Trebuie sa iti placa si sa ai unde sa faci practica.
3. Eh, aici devine mai greu. Daca vrei un loc de munca bun, de genul proiectant sau chiar un profesionist in mecanica auto (sau electronica auto), care sunt si mult mai bine platite, trebuie sa faci facultate de mecanica sau electronica.

Nu este neaparat nevoie sa termini un liceu de profil pentru a merge la facultate de mecanica. Dar daca vrei, exista si licee cu profil de mecanica auto, dar depinde foarte mult unde mergi. In Romania nu se pune accentul pe meserii, in licee, asa ca s-ar putea sa ai de pierdut, nu de castigat. Daca este un liceu la care nu inveti nimic, il faci degeaba si iti va fi mult mai greu si la facultate.

Sper ca am putut sa te ajut. Succeswinking

| neutrino a răspuns:

Sunt si licee cu profil auto, dar nu are rost sa-ti pierzi timpul pe acolo: mergi la o scoala profesionala de profil auto si astfel vei avea posibilitatea de a profesa mai repede in acest domeniu.