| EmilTraian95 a întrebat:

Dati-mi exemple de masini hatckback care sa arate bine pe benzina si sa consume putin in oras. ( de exemplu Astra H, Renault Clio, Peugeot 307 )

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De oras, care sa consume putin, as zice ca e Corsa C 1.0-1.2.
Si Clio II 1.2 cred ca e economic, dar parca nu e la fel de frumos ca si Corsa.

| Mihai1810 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Corsa cu motor de 1.0 are consum de cca 8.5l/100km urban iar cu motor de 1.2 are consum de 1.2 cca 8-8.3. cat despre clio cu motor de 1.2 consuma cam cat corsa 1.0. pentru benzina e ok dar mi se pare un cam mare

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1810):

Ai condus masinile alea si ti-a iesit consumul asta?
Si oricum, pentru consum urban e bine, in conditiile in care masinile mai mari se apropie si chiar trec de 10%.
5-6% urban nu se poate cu masina care mai si trage, cum sunt Corsele, pentru asta exista diesel-urile de capacitate mica.

| Mihai1810 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Corsa de 1.0 da si mi-a iesit 8.5 clio 2 are un unchi iar la corsa de 1.2 am citit pe internet.

| Mihai1810 a răspuns:

Masini pe benzina care sa consume putin nu prea exista poate matizul

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mihai1810):

Zi zau cu limba scoasa!

| Florian20405 a răspuns:

Cea mai frumoasa hantchback dupa mine si sa consume si bine, deci nu cel mai bine(cel mai putin consuma corsa 1.3 cdti, si clio diesel, cat si benzinarele 1.0 la corsa si 1.2) ar fi Skoda Fabia si Seat Ibiza, dar nu consuma mai putin ca un corsa sau un clio.Ce-i drept ibiza si fabia sunt mai bune, rezistente, comfortabile si puternice decat un clio sau corsa!
Bafta big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Alexia26 a răspuns:

Opel Corsa, Fiat Punto, Ford Fiesta. Motoarele de 1000-1300

| VOLVO4LIFE a răspuns:

Uite-te si dupa un Volvo C30.

| fdfddfdsdsghmmjnjjjhsdsfd a răspuns:

Subaru impreza, mazda 3, chevrolet sonic