| Fieraru23 a întrebat:

De ce americanii au voie să conducă de la 14 ani dar eu n-am voie?

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Aceste diferențe sunt determinate de diferențele culturale, economice și legislative din fiecare țară sau regiune. De exemplu, în Statele Unite, există o nevoie crescută de transport personal în zonele rurale sau suburbane, unde transportul public este limitat sau inexistent. Prin urmare, permițând conducerea la o vârstă mai mică, se oferă oportunități mai mari pentru tineri de a se deplasa în jurul zonei lor și de a-și găsi locuri de muncă.

In alte tari, in schimb, exista mai multe optiuni de transport public si exista o cultura care incurajeaza mai mult utilizarea acestuia, astfel permițând conducerea mai tarziu in viata. De asemenea, in unele tari exista o preocupare mai mare pentru siguranta rutiera, motiv pentru care vârsta legală pentru a începe să conduci este mai mare, astfel incat sa se asigure ca tinerii conducatori au o mai buna pregatire si experienta.

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu esti american, d-aia!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că tu ai voie sa bei de la 18 și ei nu.

| Wr3nch a răspuns:

Ca nu esti în America, de aia. Ei nu au voie nici sa bea pana la 21 de ani, și trebuie sa ia bautura pe ascuns, dar tie iti bate tanti de la magazin berea fara sa clipească.

| Yuoia a răspuns:

De ce nu vrei restul modelelor de la americani?
Majorat la 21 ani. Cea ce implica alte multe lucruri pe care NU le poti face inainte de 21 de ani nici macar cu o zi.

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Ca nu esti in America.
Iar regula de 14 ani nu se aplica la toate statele, si nici macar nu e permis "in toata regula", este un fel de permis limitat care iti da voie sa conduci doar alaturi de un adult (ca sa inveti sa conduci), in zone limitate. Cu permisul ala practic faci scoala de soferi si exersezi.

Si chiar dupa ce faci 15-16 ani si treci la urmatorul nivel de permis, tot ai reguli foarte stricte, nu ai voie sa conduci noaptea, uneori nu ai voie sa conduci fara un insotitor adult.
Regulile difera de la stat la stat.

Si in Romania poti obtine un permis similar de la varsta de 16 ani. Ai voie sa conduci doar masini speciale care nu depasesc 50km/h.

| iulia0514 a răspuns:

De fapt și la noi se poate de la 16 ani doar ca poți conduce doar mașini de 2 persoane!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Poți compara America cu România.
Dexemplu comparativ cu România. In America poți obține carnetul la același preț și în același timp. Doar carnetul diferă, în România e de șofer pe când în America de pilot.
În România după ce ți-ai luat carnetul îți iei o mașină la 10 mii de euro. În America un Avion de două persoane cu 15 mii de Dolari.

| AlinSamson a răspuns:

In Statele Unite, majoritatea statelor permit adolescentilor de 14 ani să conducă cu o licență de conducere limitată. Acest lucru se datorează faptului că majoritatea statelor au programe de instruire a tinerilor șoferi care le oferă ocazia de a învăța regulile de circulație și de a dezvolta abilități de conducere în condiții de siguranță. Aceste programe pot include ore de instruire în clasă, ore de învățare practică și ore de practică pe stradă. Aceste programe sunt destinate să le ofere tinerilor șoferi un nivel mai ridicat de încredere și competență atunci când se află la volan.

| kn1 a răspuns:

Ca americanii sunt prosti