| VreauMiere a întrebat:

De ce bordurile masinilor sunt de obicei negre? Mai sunt unele masini cu optiuni unde poti sa iti faci bordul gri/crem, dar majoritatea au bordul negru. Negrul este culoarea care se decoloareaza cel mai repede la soare comparativ cu alte culori si un alt minus, negrul atrage razele solare, deci temperatura bordului o sa fie mai mare comparativ, de exemplu cu gri/crem.
De ce nu fac bordurile albe? Dintre toate culoarile albul respinge cel mai bine razele solare, deci temperatura bordului o sa fie cea mai mica comparativ cu alte culori, unde la negru temperatura este cea mai ridicata. Si in plus daca respinge razele solare probabil se decoloareaza mai greu sau deloc. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bordurile deschise la culoare se reflecta in parbriz, si scad considerabil vizibilitatea, in zilele insorite.
De aia nu prea vezi masini cu bordul alb/crem/roz/verde/galben, si 80% din masinile cu bordul crem, au partea dinspre parbriz tot neagra.
Incearca de curiozitate sa pui o foaie A4 pe bord, si condu prin soare. Ai sa vezi ce enervant se reflecta acea foaie in parbriz.

4 răspunsuri:
| Dxccube a răspuns:

In primul rand "albul", nu e o culoare.
In al doi-lea rand, asta e nonculoarea standardizata de catre toti producatorii de autoturisme... Deci daca vrei sa nu mai vezi bordurile astfel, att va trebuii sa vorbesti cu producatorii... laughing))

| OldSoul a răspuns:

Nu stiu, poate e o aberatie, dar negrul e culoarea care totusi nu sare in evidenta, asadar cand conduci o poti ignora, daca ar fi alb ar fi destul de strident, iar iarna daca e si masina alba nu ti-ai mai da seama daca esti in masina sau in zapadalaughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Albul reflecta lumina si se vede aiurea in parbriz, plus sa nu mai zic in ce hal se va murdari si ingalbeni de la soare

| Melisa412 a răspuns:

Pentruca de obicei totul este negru