| Cosmin7812 a întrebat:

De ce dacă ai un BMW ești văzut ca o persoana cu bani chiar dacă masina e din 2007-2008?

13 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Datorita istoriei si reputatiei BMW ca fiind o marca de masini premium, proprietarii de BMW sunt adesea considerati ca avand un nivel ridicat de succes financiar, chiar si atunci cand masina lor este mai veche.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce bogat sa fii daca umbli cu o mașină de 16 ani?

| sierra1 a răspuns:

La asemenea mașină, mai degrabă cocalar decât de-bani-gata!

| relian a răspuns:

Este o chestie depasita, era vazut asa cum spui mai ceva ani in urma, acum lucrurile nu mai stau chiar asa, dar mai sunt unia care au ramas cu idei de astea invechite, plus ca nu-i nimic concludent, bmw nu-s cele mai scumpe masini sa spui ca aia ce le detin is oameni cu bani.
Doar cei care nu gindesc spun asta, care nu stiu cit costa o masina, care nu stiu ce masini sunt si ce preturi au.

| Mihai931 a răspuns (pentru relian):

Nici tu nu prea cunosti preturile. Nu ma refer la pretul masinii, ci la reparatii spre exemplu. Sora mea are tot un bmw din 2007(seria 1) si cand a schimbat distributia a dat 4000 lei. Nu mai zic cat costa un kit de ambreiaj, termoflot si alte lucruri. Poti face singur o comparatie cu un opel, logan sau alta marca de masina si ai sa vezi de ce e considerata o masina pentru cei cu o situatie materiala mai buna.

| relian a răspuns (pentru Mihai931):

Nu cunosc preturile din RO pentru ca nu locuiesc acolo, dar cunosc preturile de unde sunt eu.
Si pe aici oamenii la fel spun, piesele la BMW, la Audi etc is mult mai scumpe ca la Ford, Toyota bla bla.
Am zis ok, depinde de unde cumperi si am demonstrat citorva oameni, inclusiv unor mecanici ca o piesa de BMW este mai ieftina ca una ford laughing
Daca cumperi piesa de la dealer este adevarat, te rupe, daca cumperi din alta parte, exact aceiasi piesa poti lua nu la jumate de pret, mai putin de jumate din pretul de la dealer.
Am avut un Audi A6 si la fel discutam cu un tip pe aici, vai cas scumpe piesele.Eu tocmai schimbasem pompa de apa, curgea f putin, poate nici nu era nevoie sa o schimb, am dat 50 de dolari noua, genuine.

Intreb pe respectivu cit costa o pompa de apa la Toyota ta? 150 $ ziced el, zic uite cit am dat eu si arat cit am dat.
Cu un mecanic la BMW ce am acum, s-a defectat termostatu, ceva electric, termostatu la bmw astea mai noi au si parte elecctrica, zice vai te costa 150 $ daca nu mai mult. Am luat 50 $ bmw in cutie sigilat tot, am mers la el zic uite piesa genuine, uite factura.

Chestia este diferita cand repari, aici ai dreptate, cand repara cineva pentru tine, te taxeaza mai mult daca ai bmw mercedes decat daca ai dacia, asa cum spui, ma refer aici la manopera.
Am patit si eu asta, cand mai voiam sa s chimb ceva frine, sunam sau opream la unia, intram si intrebam, ma luau ce masina am?
Le raspundeam ce conteaza ce masina am, manopera e aceaisi, tu faci exact aceiasi munca ca la orice masina.
aaaa nu ca daca ai masina scumpa luam mai mult laughing zic ok luati dar nu de la mine, asa ca eu imi fac toate la masina mea.

Ce spun asa era inainte, acu am vazut ca au inceput sa se cam egalizeze treburile, cel putin la schimb de ulei nu te mai intreaba ce masina ai, e la toate acelasi pret.

A schimbat sora ta distributia sau cureaua ori lantu de distributie? Nu stiu de ce romanii folosesc expresia asta am schimbat distributia laughing distributia este un sistem, este un anslamblu de piese, daca vrei este toata chiulaoasa, plus curea sau lant, nu cred ca schimba cineva asa ceva.

Curea sau lant gasesti si in RO ieftin, doar s-a stii unde sa cauti, ori pe net.
Plus de asta pentru cei care nu cunosc, pe linga ca te taxeaza mult iti pun si piese slabe calitativ.
Piesele is de mai multe feluri, aia ca la dealer, de alte aftermarket sau chinazarii, fiecare are alt pret.
Eu si in RO pot face ce fac aici, sa caut si sa gasesc piese ieftine si bune.Le iau de pe ebay, amazon, gasesc eu, netu asta e mare.

Bine in cazul in care doresti acum acum sa iti repari masina, in cazul asta nu ai incotro, pui ce gasesti acolo local la tine, ori cine iti aduce piesa cit mai rapid.
Cum am spus sunt masini mult mai scumpe ca bmw, acolo ce spui sau ce spun oamenii?
Ce situatia materiala buna cand vad bmw cu 1-2 mii de euro laughing ma refer de astea folosite.
Asa noua, aia da, poti spune ca e mai scump decat ce ai aratat tu, dar nu-i mai scump ca mercedes.

| Mihai931 a răspuns (pentru relian):

Sora nu a schimbat lantul, ma refer distributia cu tot ansamblul de piese, a luat kit-ul original asa cum e normal. Ma gandesc ca cineva care are o masina indiferent ca e din 1990 sau 2023 vrea sa puna piese originale pe ea, nu din alea fake si dupa sa stea cu ea mereu in service

| relian a răspuns (pentru Mihai931):

Distributia nu se apuca nimeni sa s chimbe totu, chiulasa de exemplu, sau blocu chiuloasei nul schimbi daca este bun, schimbi valve, axe daca e cazul, lant d aca e cazu, tacheti garnituri.
Carcasa sau blocu il pastrezi, ala nu se indoaie, doara daca este uzat cumva, atunci da schimbi tot.

Referitor la piese originale, numa ce ma luai cu cineva pe aici, ca eu habar nu am bla bla, i-am explicat omului cum sta treaba si a disparut laughing

Piesele sunt bune indiferent cas cele puse de fabrica sau altele.
Sint piese aftermarket care is mai bune decat cele ce sunt pe o masina, dar sunt si mult mai scumpe.

Sint cam asa:
1- genuine
2- OE
3-OEM
4-Aftermarket
5-chinazarii fara nume.

Genuine si OE is exact aceleasi piese ce sunt puse de fabrica pe masina ta, exact la milimetru, facute de exact acelasi fabricant, la OE lipseste doara sigla, nu o sa gasesti pe piesa sigla masinii ca la cele genuine sau cele de pe masina respectiva.

OEm is f bune si alea, nu-s identice cu genuine si OE, dar is f bune si nu iti fac probleme odata ce se pot instala.
Aftermarket, pot fi piese slabe, is bune, iti faci treaba cu ele, uneori te duce ca si cele de pe masina, alteori te tin mai putin, sau is aftermarket superioare celor de pe masina, dar cum am spus alea is f scumpe.

Acum daca femeile sau care nu se pricepe, daca sunt memcanici care nu au moralitate, care merg pe idee dea face bani din orice si de la oricine, aia da iti schimba tot laughing
Si eu am schimnbat odata toata chiulasa si cureaua, am zis daca tot e sa schimb, deci am schimbat distributia tehnic vorbind, asta pentru ca un mecanic de asta " f priceput" mi-a facut-o praf laughing cauta o problema care era elelctrica in mecanica.
Dwe regula blocu chiuloasei nu se strica, axele cu came nici alea, ce se schimba is valvele, se refac scaunele la valve nitel, garniturile de la valve si chiulasa. tacheti, desi si aia rar se uzeaza.
Problema la unia, schimba tot pentru ca nu-i sigur ce ar fi defect, asa ca sa nu stea mult timp, sa o ia pe ghicite, schimba tot si stie o treaba laughing ori uneori daca tot umbli undeva, daca acel lucru este vechi, este bine sa s chimbi acolo mai multe, sa nu mai revii iar dupa o vreme cand o sa cada altceva acolo.

Piese fake nu sunt, doar alea chinezarii cum zic oamenii, adica fara nume, asta unde se permite asa ceva, is tari unde nu exiosta chinezarii, legea nu permite sa vinzi ceva daca nu ai firma, deci trebuie brand ceva.

Ce-i ala linkul original? Ce include ma refer kitul ala de disribuitie, cumva cureaua si o garnitura? Daca alea is tot gresita este expresia, chiar daca aia asa scriu pe acel kit, dar vezi tu au scris kit pentru distributie, nau spus distributia, deci is doar ceva piesa, de regula curea si o garnitura de la capacu chiuloasei.

| Mihai931 a răspuns (pentru relian):

Ei ii batea lantul si a decis sa schimbe totul pentru a nu mai avea probleme deloc deoarece distributia veche nu fusese schimbata niciodata, era din 2007 conform codului de pe ea iar ca si kit avea cam 12-15 piese... 3 lanturi( superior, inferior, lant pompa ulei), intinzatoare, garnituri, pinioane etc

| johnnny123 a răspuns:

De către cine "ești văzut ca o persoană cu bani"? De puștani de 12 ani?

Eu când îl văd pe unul chinuind un cazan de BMW mă gândesc "ăsta și-a luat mașină pentru că nu i-au ajuns banii de o bicicletă ca lumea".

| UserRo10 a răspuns:

Depinde de mentalitate si loc. De obicei la sat in judetele sarace exista aceasta fantezie pentru acest brand de masini din ani cat mai indepartati. Nu masina face omul

Răspuns utilizator avertizat