| ionuttanase a întrebat:

De ce mi s-a blocat pistonul la drujba?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci mie mi s-a intamplat asa... intre evacuarea din blocul motor si toba de esapament este o garnitura de clingherit cu insertie metalica in mijloc, s-au slabit suruburile la esapament si a intrat garnitura aia in capul pistonului si nu mai mergea sa trag de sfoara sa o pornesc... m-am si lovit cand am tras ca nu am stiut ca e blocat si mi-am dat cu lama in picior sad

| ionuttanase explică (pentru anonim_4396):

Am gasit problema...imi iesise o siguranta de la bolt si din cauza asta se blocase pistonul! ori cum mersi pentru rasp

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Putin ulei in amestec, sau un ulei care nu este destinat pentru amestec! La 5 litri benzina, sunt necesari 100 ml ulei sintetic 100/100!

| rapidistzu a răspuns:

Nu mai aveai ulei, sa incalzit si sa dilatat sad

| ionuttanase explică (pentru rapidistzu):

Si ce este de facut in acest caz? trebuie schimbat?

| ombladon a răspuns (pentru rapidistzu):

Cum sa nu mai aiba? Ori avea, ori nu a avut deloc, doar nu avea in rezervor jumatate de benzina cu ulei si jumatate fara laughing

| rapidistzu a răspuns (pentru ionuttanase):

Incearca sa desfaci chiulasa motorului,cred ca trebuie schimbat,si eu am schimbat motorul drujbei,da a mea nu pornea,si se misca pistonul, vezi sa nu fie ceva prin motor, se mai poate intampla, dar asta e cauza, daca nu e uns..se duce, sau vezi pompa de ulei, nu sunt sigur daca aceea unge si pistonul, dar e bine sa verifici happy

| rapidistzu a răspuns (pentru ombladon):

Pai asa bine laughing cum, ca la masina, daca nu ai ulei in baie ce se intampla cu motorul? se gripeaza ombladoanee laughing

| ombladon a răspuns (pentru rapidistzu):

Drujba nu are baie de ulei ma, asta incercam sa-ti zic...

| rapidistzu a răspuns (pentru ombladon):

Stiu ca nu are, dar tot este uns, ce voiam sa'i zic omului e ca din cauza lipsei de ulei cred ca sa gripat pistonu.

| ombladon a răspuns (pentru rapidistzu):

Pai uleiul se pune in benzina, deci nu are cum sa ramana fara ulei in timpul mersului.