| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu imi vede pozitia senzorului de la clapeta de acceleratie la un bmw e46 320i?
Eu pana acum am incercat diferite aplicatii pe telefon, dar nimic. nici una nu citeste acel senzor, pe cand la diesel, imediat il citeste perfect chiar.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Desigur e vorba de pozitia clapetei, nu a senzorului. Probabil este o diferenta de soft la diesel fata benzinare; oricum aplicatiile de pe telefon au limitarile lor, nu se compara cu un tester dedicat.
Si bineinteles ca si dieselul are clapeta de acceleratie, fara legatura cu carburatorul, pompa de injectie sau EGR. Clapeta de acceleratie are propriul sau corp, situat pe admisia de aer, exact ca la masinile cu carburator.

| AwGenetix a răspuns:

Si zici ca un diesel are clapeta de acceleratie, deci carburator?

| uncetatean123 a răspuns (pentru AwGenetix):

Nu exist asa ceva carburator pe diesel, e imposibil, dar clapeta de acceleratie evident ca are.

| FakeJoker a răspuns (pentru AwGenetix):

Off topic la raspunsul/intrebarea ta, orice motor cu ardere interna, indiferent ce capacitatea cubica/litrica combustibilul utilizat sau tip de motor (piston/rotor etc) va avea o clapeta de acceleratie, daca ai fi stiut cum functioneaza de fapt o clapeta de acceleratie, fie ea actionata electronica sau la masinile mai vechi, prin cablu de acceleratie, nu ai fi intrebat daca ar carburator la diesel. laughing)

| regis a răspuns (pentru FakeJoker):

Lasa-l in lumea lui, dupa toate tampeniile pe care le-a insirat aici, a notat raspunsul meu ca nefolositor. laughing

| AwGenetix a răspuns (pentru regis):

într-adevăr am votat negativ. touch screen...

imi pare rau, intenția era sa votez pozitiv.

| AwGenetix a răspuns:

Si cam unde este clapeta de acceleratie la diesel? in pompa de injecție?

| FakeJoker a răspuns (pentru AwGenetix):

My friend, esti prea prajit ca sa-ti explic unde se afla o clapeta de acceleratie la diesel, in pompa de injectie, auzi laughing), daca totusi vrei sa stii, difera de la model la model, dar la majoritatea se afla pe galeria de admisie, la imbinarea galeriei in sine cu furtunul de la intercooler.

| AwGenetix a răspuns:

Va referiti la clapeta din EGR, sau ce, la diesel?

| AwGenetix a răspuns:

Mda. cocalari. nu am votat Nefolositor, pentru ca de fapt chiar era folositor. credeam ca diesel are control doar pe cantitatea de motorina injectata. daca asta înseamnă că trebuie sa ma numiți prajit. fie.

dar. e cam aiurea sa te crezi deștept pentru ca ști un lucru. eu am constatat ca invat mereu. voi, nici nu ați observat macar ca eu întrebam.

| regis a răspuns (pentru AwGenetix):

Da, da, desigur, noi suntem cocalarii... Si tu esti ala care puneai intrebari nevinovate. Iar dupa ce inveti de la noi, tot tu te superi ca nu suntem prosti. Daca trebuie, ne cerem scuze si pentru asta.
In privinta votului, stai lejer, nu imi pasa nici macar o milisecunda de votul tau, pot scapa simplu de el trecandu-te la ignorati. Dar cum banii pe care ii castig raspunzand intrebarilor de aici nu depind de voturile primite, ma amuza doar atitudinea. La fel cum ma amuza si incercarile tale puerile de a drege busuiocul.
Deci frate, hai sa iti spun simplu si pe intelesul tau: du-te bate-ti coasa, nu prea tine jmekeria.