| GabFigBL24312 a întrebat:

De ce nu merge să îți schimbi farurile originale cu unele tuning de pe un audi A6 4f cu xenon din fabrica?
Exista vreo modalitate?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Exista dar trebuie sa duci masina la un mecanic care stie cu ce se mananca tuningul.

| relian a răspuns:

Daca ne spui cei ala tuning sau faruri tuning poate se gaseste careva cu ceva idei.Fii ceva mai explicit ce anume doresti sa faci. Vrei sa pui becuri cu led sau ce anume, cei ala tuning la far?

Farurile astea xenon au un modul, adica un fel de computer sa-i zic asa programat pentru masina pe care este pus.Ca urmare cand incerci sa modifici ceva,sa pui altceva,nu o sa mearga,programu ala vede ca nu e ce trebuie,de aia nu merge. Daca scoti modulul ala,atunci ai probleme cu computeru principal al masinii,ala nu mai vede modulu de far si da fault, ceva de genul asta se intampla.
Daca vrei sa schimbi faru cu altceva, dar care ar avea tot ceva module, asta ar fi posibil, dar cu ceva reprogramari, chestii destul de complicate si costisitoare.Asa ca lasa masina aia cum a fost ea facuta din fabrica. Farurile astea cu xenon sunt cele mai bune la ora asta, Zic unia ca astea cu LED ar fi cam la fel de bune dar nu sunt, tot astea xenon raman deocamdata cele mai bune.

| GabFigBL24312 explică (pentru relian):

Doresc să le schimb cu totul pentru a-mi pune un model asa https://lajumate.ro/......65942.html

| relian a răspuns (pentru GabFigBL24312):

Daca farurile astea ce arati tu au modul electronic, atunci merg puse, doara ca trebuiesc programate.Deci cauta pe cineva sau la reprezentanta audi, mergi intreaba la ei ce vrei sa faci, intrebi daca pot sa ti le programeze si dupa stii exact ce sa faci.Intrebi si de cost asa stii exact.Dar alea cu LED nu-s mai bune, doara sunt ceva mai scumpe pentru ca e ceva mai nou, sau mai rar la masini si asa se intampla pana devin comune.Eu am citit asa cate ceva si ceva priceputi asa spun ca xenon raman totusi cele mai bune.
Dar acum fiecare cu cel doare, pana la urma curentul consumat vine de la alternator asa ca nu vad sa zici pun LED ca faci economie.Mai degraba pune LED la casa, alea da acolo faci economie, dar la masina nu vad pentru ce.

| relian a răspuns (pentru GabFigBL24312):

Ma uitai la farurile alea ce zici tu ca ar fi led,sau vanzatorul zice ca e led.
Pozitia sigur este LED,dar nu si restul adica faza scurta si faza lunga. Spune-i,ori intreaba daca faza scurta si lunga are bec sau nu ok? Daca au becuri atunci ala nu este far LED,are doara pozitia LED.
La ora asta sunt faruri cu toate LED,adica pozitie, faza scurta si lunga LED, deci nici un bec nimic, nici halogen nici xenon.
Ala si tu stiti cum arata un bec de masina, deci daca acel far are bec atunci nu este LED faru, are doara pozitia led aia se vede si le si stiu.
In poza a 2a parca se observa un bec, deci nu stiu daca faru ala este LED.De pozitii LED da alea sunt asa dar nu poti spune ca ai faruri LED,asa au si unele mercedes ldaca ai vazut care au pozitiile separat de far,le au undeva in bumper si sunt LED.
Deci farurile alea nu-s LEd cum nu-s eu popa laughing
Din titlu vanzatoru se contrazice singur,zice faruri neon,pai ba ori is neon ori sunt LED,intreaba,neon e bec,asta e clara,deci sunt faruri cu bec dar au pozitia LED,mare rahat,nu arunca cu banii aiurea,farurile nu te incalzeste cu nimic, tu nu stai in afara masini si te uiti la faruri laughing stai in masina, deci lasa banii, stai linistit, puneti ceva dinti cu banii aia, asta daca ai ceva problema la dinti laughing

| relian a răspuns:

Nu te du la mecanici,aia nu stiu ces alea faruri,nu se pricep la asa ceva.Du-te si intreaba la reprezentanta,dar arata-le si faru,ori cerei vanzatorului sa-ti dea part number. Uite o alta idee,suna-l zii frate da si mie part number la farurile alea,apoi tu cauti pe net dupa part number si gasesti descrierea acelor faruri,vezi acolo exact,fara sa mai intrebi nicaeri.
Dar daca tot insisti si vrei sa pui alea, faci poze, sau le iei de la ala, ceri part numberu, apoi mergi la reprezentanta si spui ce vrei sa faci, intrebi daca se poate si cat te costa si ce trebuie facut.Bafta