| anonim_4396 a întrebat:

De ce prefera unii masinile alea mici de oras? cele mai mici, gen Smart, Ford Ca etc. Eu cred ca acele masini sunt facute de obicei din cele mai ieftine materiale si mai ales in Romania unde avem destule gropi si in orase sansa ca acele masini sa se strice este foarte mare.

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru ca nu toata lumea are nevoie de o masina mare, pentru ca usile din spate sunt in plus pentru o persoana singura, de exemplu, pentru ca nu e cazul sa misti ditai masina pentru a merge de acasa pana la serviciu sau pana in oras.

| mgtow a răspuns:

Pretul scazut, economii la carburant si mai usor de parcat.

| 0rlando a răspuns:

Smart este un exemplu prost, pentru că este de fapt Mercedes și nu este chiar ieftin, dar are avantaje precum consumul redus, taxe reduse, manevrabilitate și îl poți parca practic oriunde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt foarte ieftine la intretinere, la cumparare, taxe, impozite, comsun usor de manevrat de ce nu?

| Oana92 a răspuns:

Pentru ca sunt ieftine, iar pentru incepatori sau pentru cei singuri sunt ideale. Nu consuma exagerat de mult si gasesti usor loc de parcare.

| AgathaRo a răspuns:

Renault Twingo model 96-97, motor Dacie, piese ieftine, manopera mai de buzunarul orcariu Roman, micuta, puternica.

| Alexandru0007 a răspuns:

Deseori e folosita ca masina de rezerva sau masina a doua.Te poti strecura prin trafic si consuma si foarte putin, depinde si pe unde te duci cu ea.Pentru oras e foarte buna.

| JASMYNA88 a răspuns:

Sincer masinile mici mi se par inutile. singurul avantaj as zice consumul redus si taxe mai mici, dar confortul unde e? te strecori la fel de bine si cu o masina mare(daca stii cum sa o faci) si loc de parcare gasesti(din nou daca stii sa parchezi). nu sunt neparat facute din materiale ieftine, dar e folosit putin material, confort 0, orice denivelare o simti, risc sa te rastorni mare, in caz de accident fii sigur ca masina se face dauna totala(vb din experienta, am avut ford fiesta si s-a facut zob la 50km/h) deci prefer passatu meu cu care sincer gasesc loc de parcare, ma strecor bine in trafic si consuma la fel ca si fiesta. dezavantaj: taxe mari, dar confort.:X

| marcous a răspuns:

Pentru ca in Romania nu exista locuri de parcare suficiente in marile orase si nu ai unde sa parchezi o masina mai mare.
Eu nu as conduce Smart sau Ford nici in ruptul gatului. Pentru oras prefer un Hedge Back (Golf, Opel, Fiat, Renault)

| johnnyMe a răspuns:

Pentru ca unii isi cumpara masini cu gandul sa o foloseasca nu sa se mandreasca cu ea!
Avantaje sunt multe...prima ar fi ca sunt mai usor de condus, gasesti parcare mai usor... apoi sunt mai ieftin la intretinere ..asigurarea mai mica, consum redus, consumabile mai ieftine..etc!
Cat despe stricat mai repede din cauza gropilor ...nimic mai neadevarat ...toate se strica daca mergi ca shumi prin gropi!winking

| Tyysonn a răspuns:

Randament bun al consumului in oras, gasesti mai usor locuri de parcare, nu cred ca sunt facute din cele mai ieftine materiale, aici depinde de marca.
Masinile de oras sunt mici, pentru ca in oras si viteza este mica, daca ar suferi un accident cu o masina mare si la viteza mare, ar fi facuta praf.
In cea ce priveste gropile, la ce cratere avem in Romania, nu cred ca te ajuta prea mult o masina mare, poate cu ceam mica reusesti sa le mai ocolesti.

| IulioNagato a răspuns:

In Romania in ciuda faptului ca masina e mica e cea mai buna afacere

Benzina se scumpeste, locuri de parcare nu-s, te misti bine cu ea prin oras, masina nu costa mult etc.

| AllexStefanPhoto19 a răspuns:

Oarecum e logic... Pretul scazut, consumul redus, fiabilitate, etc. Tie cum ti-ar fi mai usor sa mergi prin oras: cu smart rapid si usor sau cu Hammer, greu si cu un consum mare?

| radomire a răspuns:

Mie nu prea mi se par nici sigure, chiar daca se conduce numai prin oras cu ele totusi la ce dementi sunt pe strazi in zilele astea...

| DanielEne21 a răspuns:

Mai usor de parcat, consum redus de carburant, te poti strecura mai bine in trafic. vbebsc din proprie experienta am opel tigra 2 usi sport..in oras e ideal