| Girly97 a întrebat:

De ce suntem învățați de instructorii auto să nu ne uităm la schimbătorul de viteze când dorim să vedem la ce treaptă suntem sau să schimbăm treapta?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

D'ohh, pentru că trebuie să te uiți pe unde mergi...

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca ar trebui sa stii in ce treapta esti dupa viteza masinii.

| VoidEternal a răspuns:

Pentru că ochii trebuie sa fie la drum, iar schimbatul vitezelor un gest reflex. Daca te obișnuiești așa, așa vei face mereu.

| Girly97 explică (pentru VoidEternal):

La primele ore de condus m-am uitat pe schimbător să schimb viteza (încurcam vitezele atunci) și instructorul a știut cum să îmi "corecteze comportamentul" ferm dar cu blândețe prin a-mi spune "nu ne uităm la schimbător, polițistul nu o să vrea să vă vadă cu ochii pe schimbător!). Acum, cu mai multă experiență, schimb treptele fără să privesc schimbătorul dar uit în schimb uneori pe ce treaptă sunt și când pun mâna pe schimbător îmi spune instructorul că suntem deja pe treapta 2. Măcar mi-a corectat comportamentul pe care voi îl considerați grav.

| carevaescu a răspuns:

Pai in principiu trebuie sa operezi masina tinand ochii pe drum. Nu te uiti la schimbator cum nu te uiti nici la volan, la pedale, la semnalizatoare, etc.

Folosesti ochii sa iei decizii in trafic, si celelalte simturi sa operezi mașina.

| 120bulevard a răspuns:

Pai daca ai observat niciun sofer care conduce o masina manuala nu se uita niciodata la schimbator, timpul de reactie este esential in trafic pentru ca nu stii niciodata ce ti se poate intampla atunci cand spre exemplu tu te uiti la schimbator, poate sa-ti sara un copil in fata si tu sa nu-l observi, pentru ca te uiti la schimbator sau conducatorul auto din fata ta pune frana brusc, in acel moment timpul tau de reactie scade, atentia iti este focusata altundeva si vei risca sa faci accident. Uitatul la schimbator este un obicei prost pe care trebuie sa-l dezveti cu experienta si timpul.