| PRITECH a întrebat:

De curand am achizitionat o frumoasa honda civic coupe 2005, toate bune si frumoase pana am incercat sa merg mai agresiv, observand ca de la 3500-4000 mii rotatii cand e cuplata in orice treapta de viteza scoate un scartait.( cand e pe liber nu scoate nimic, si nici daca iau picioru de pe acceleratie la 6000mii de ture nu mai scartaie, scartaie numai in sarcina de la 4000mii ). Care ziceti ca ar fi cauza? e normal? Multumesc!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E posibil sa ai ambreajul foarte uzat (discul).
La plecarea de pe loc, se pune in miscare cand pedala e destul de jos, sau sus, aproape in capatul cursei?
Urmareste bordul, cand apare acel scartait, vezi daca turometrul oscileaza, si urca fara sa creasca si viteza. Daca da, zgomotul e de la patinarea discului.
Alta posibila cauza ar fi un intinzator de curea (de la alternator, AC sau pompe (servo, apa), sau chiar o curea slabita.