| numesiprenume0 a întrebat:

De la ce se distruge discul de ambreaj al masinii? Plecari cu derapaj sau drifturi?

3 răspunsuri:
| dyckă a răspuns:

Ambele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Discul e o comsumabila si se strica si de la utilizarea normala. Placarile in forta si drifturile ii micsoreaza viata si mai mult

| Kevin1975 a răspuns:

Toti prostii rup ambreajul la plecare ca sa rupa si ei aderenta. si d'aia se spune ca de la plecarile din trompa se distruge ambreajul. Nu e adevarat. Daca stii sa pastrezi aderenta la plecarea in forta, nu o sa scurtezi deloc viata ambreajului.Cat despre drifturi, da, il distrugi. ( Vezi ca masinile sport au sistemul un pic diferit, special pentru drifturi.(Nissan skyline de exemplu.)